Blaty kuchenne – czym się kierować przy ich wyborze, aby stworzyć wyjątkową kuchnię?

Blat to jeden z najważniejszych elementów znajdujących się w kuchni. Musi on spełniać określone wymagania, być użytkowy, a jednocześnie powinien przyciągać uwagę i urozmaicać aranżacje nadając im szyku i elegancji. Dostępnych jest wiele rodzai tego uposażenia o różnych parametrach, a także cenach. Warto porównać wszystkie możliwości i wybrać najbardziej dogodną do własnego użytku oraz wyglądu wnętrza.

Drewniany blat kuchenny

To idealne rozwiązanie dla osób, utrzymujących kuchnię w stylu rustykalnym, naturalistycznym. Doskonale sprawdzi się zarówno w czarnych, monochromatycznych wnętrzach, a także jasnych przestrzeniach, gdzie podkreśli ich walory. Należy pamiętać o regularnej impregnacji takich blatów, gdyż mogą być podatne na paczenie. Trzeba uważać przy stawianiu na nich gorących naczyń i garnków, a także nie można pozwolić na zbyt długie stanie wody. To wyjątkowa opcja, która podkreśli charakter pomieszczenia, jednak wymaga odpowiedniej pielęgnacji, aby zachować swoje właściwości. Zakład kamieniarski, taki jak Kominki Lexus. Słoninka A., znajdujący się pod adresem: ul. Jelenia 56, 54-242 Wrocław (Tel: 607 671 150), posiada własną stronę internetową sloninka.pl, na której prezentuje zdjęcia zrealizowanych zleceń, co na pewno ułatwi wybór odpowiedniego blatu.

Blaty kamienne

Jest to jedno z najtrwalszych rozwiązań, które wpasuje się we wszystkie kompozycje wnętrz. Najpopularniejszym materiałem jest granit, dostępny w różnorodnej kolorystyce. Należy uważać na marmur, gdyż jest on podatny na uszkodzenia, plamy i temperatury. Blaty kamienne są kosztowne, jednak jest to praktyczna i wieloletnia opcja, która spełni każde oczekiwania, nawet przy intensywnym użytkowaniu kuchni.

Blaty kompozytowe

Są to blaty wykonywane ze skał, żywicy oraz pigmentów, które odznaczają się niezwykłą wytrzymałością i odpornością na zabrudzenia, ścieranie czy wilgoć, a także temperaturę. Możliwe jest ich zamówienie na preferowane wymiary wraz z różnymi kształtami, dzięki czemu dopasują się do każdej przestrzeni i powierzchni. Często strukturą przypominają kamień, dlatego można je wykorzystywać do loftowych aranżacji. Kompozyty należą do jednego z najdroższych rodzajów blatów, jednak pokonują konkurencję ponadprzeciętną praktycznością i trwałością wykonania.

Blaty laminowane

Jest to nic innego jak płyta wiórowa pokryta lakierem laminowanym. Możliwy jest wybór jej barwy oraz struktury, może również naśladować granit, marmur czy drewno. To tani wybór, jednak jego jakość znacznie się różni w zależności od miejsca zakupu. Takie blaty są podatne na urazy mechaniczne i zwykle wymagają zmiany co kilka lat. Należy zatem rozważyć czy poszukuje się rozwiązania mniej trwałego czy takiego, które będzie służyć przez długi czas.

Oferta blaty kuchenne na zamówienie sloninka.pl

Blaty z konglomeratów

To innowacyjne rozwiązanie, lżejsze od prawdziwego kamienia. Powstają one z mieszanin minerałów, a także żywicy. Występują w wielu kolorach, dzięki czemu z łatwością można dobrać je do tonacji kuchni. Są odporne na wilgoć i zabrudzenia, a ponadto przyjmują temperaturę otoczenia, przez co nie są nieprzyjemne w dotyku. Konglomeraty to droższa alternatywa blatów kamiennych, jednak często przewyższają je pod względem swych właściwości.

Szczegółowa oferta blatów, które możliwe są do realizacji przez firmę Kominki Lexus. Słoninka A., dostępne są na stronie internetowej – https://sloninka.pl/oferta/blaty-kuchenne, gdzie znajdują się również przykładowe zdjęcia wykonanych już zamówień, co na pewno usprawni cały proces poszukiwania idealnego blatu do swojego domu.

Najlepszy wybór

Szukając odpowiedniego blatu warto rozważyć swoje możliwości finansowe, a także oczekiwania względem głównego wykończenia. Należy uwzględnić styl kuchni i w precyzyjny sposób dobrać do niego materiał. Warto pamiętać, że do białych, jasnych wnętrz, idealnie sprawdzą się drewniane lub laminowane rozwiązania, które podkreślą jego charakter i naturalność. Ciemne, industrialne kuchnie pozwalają na zakup wyrobów z kamienia, nadających im głębi oraz elegancji. Równie ważna jest struktura mebli. Drewniane szafki potrzebują innego dopełnienia niż matowe powierzchnie. Nie należy  zapominać, że jedynym ograniczeniem jest wyobraźnia, ponieważ to ona projektuje najlepsze kompozycje i wrażenia estetyczne przestrzeni.