Domowe porady

Lampy wiszące do salonu – czy jedna wystarczy, by oświetlić pomieszczenie?  

Oświetlenie w salonie jest niezbędnym wyposażeniem wnętrza, jednak często pełni również funkcję ozdobną. Stąd bogaty wybór kinkietów, lamp sufitowych czy wiszących, które możemy znaleźć na rynku w różnych formach i kolorach. Bezpieczną opcją, na którą decyduje się wiele osób, są klasyczne lampy wiszące do salonu z odpowiednio wysokim sufitem. Tego typu elementy oświetlenia potrafią być zarówno dyskretnym dodatkiem do wnętrza, jak i wystawną ozdobą, zależnie od modelu, na który się zdecydujemy. Warto jednak zadać sobie pytanie, czy jedna lampa wisząca będzie wystarczająca, aby oświetlić salon, czy może lepiej wyposażyć pomieszczenie więcej punktów świetlnych. Podpowiadamy, na jakiej podstawie podjąć taką decyzję, aby pomieszczenie było dobrze doświetlone i estetycznie urządzone.

Lampy wiszące do salonu – skromnie i praktycznie

Niestety nie każdy dysponuje mieszkaniem o dużym metrażu oraz przestronnym pokojem gościnnym. Do nieco bardziej przytulnego salonu, liczne lampy wiszące nie będą raczej pasować. Jeżeli obwiesimy nimi nasz sufit, może się okazać, że niewiele zostanie nam miejsca do zagospodarowania, a rząd wiszących lamp będzie sprawiał przytłaczające wrażenie. Jeśli więc nasz salon jest niewielkich rozmiarów i chcemy urządzić go minimalistycznie, nie powinniśmy montować więcej niż jednej lampy wiszącej. W przypadku niskiego sufitu, można także zastąpić ją estetycznym plafonem. Ewentualne ciemne zakamarki, da się doświetlić dodatkowym kinkietem na ścianie.

Lampy wiszące do salonu – a może żyrandol?

Jeżeli zwyczajne lampy wiszące do salonu nie są dla nas wystarczająco eleganckie albo dają za mało światła, możemy pomyśleć o zakupie żyrandolu. Tego typu lampa nawet w swojej najprostszej formie jest często bardzo efektowna, ze względu na liczne punkty świetlne. Będzie to więc dobra opcja, dla kogoś kto posiada przestronny pokój gościnny i poszukuje do niego praktycznej, ale za razem przykuwającej wzrok dekoracji. Majestatyczne żyrandole potrafią przybierać różne kształty od złoconych świeczników po konstrukcje obwieszone kryształkami. Do każdego stylu wnętrz z powodzeniem można dobrać taką lampę wiszącą, pod warunkiem jednak, że dysponujemy odpowiednią przestrzenią. W małym salonie, żyrandol nie będzie wyglądał korzystnie.

Lampy wiszące do salonu – nie ograniczaj się do jednej

Decydując się na lampę wiszącą, nie musimy wcale ograniczać się do zakupu jednej sztuki. Jeśli pomieszczenie tego wymaga, możemy doświetlić je kompletem lamp wiszących do każdej części salonu. Dwie lampy możemy zamontować na przykład nad kanapą, na której zazwyczaj oglądamy telewizję, a jedną pozostawić nisko zawieszoną nad stołem, przy którym spożywamy posiłki. Jeżeli decydujemy się na zestaw lamp, warto wybrać te o nieco bardziej stonowanej kolorystyce i wzornictwie, aby pomieszczenie nie wydało się przez zbyt pstrokate, przez nadmiar elementów ozdobnych. Tutaj https://lampy-kinkiety-oswietlenie.dom.pl/10-lampy-wiszace-do-salonu-jadalni można znaleźć wiele ciekawych modeli lamp wiszących do salonu, które sprawdzą się zarówno razem, jak i jako pojedyncza lampa.

Lampy wiszące do salonu – kompleksowy system oświetleniowy

Kto powiedział, że lamp wiszących nie można łączyć z innymi elementami oświetlenia? Jeżeli chcemy, aby nasz salon był kompleksowo doświetlony, zadbać o to możemy na wiele sposobów. Dobrą opcją jest wybranie jednej lub kilku lamp wiszących oraz uzupełnienie ich kinkietami lub lampą stojącą. Dzięki temu, zyskujemy pewność, że każdy fragment pomieszczenia, dostanie tyle światła ile potrzebuje.