Informacje

Do jakich wnętrz pasują schody spiralne?

Schody spiralne to ciekawa alternatywa dla tradycyjnej klatki schodowej. Zajmują znacznie mniej miejsca i stwarzają wrażenie lekkości. Ich atutem jest łatwy montaż i możliwość dostosowania do różnych wnętrz. Do jakich wnętrz będą pasować schody spiralne?

Schody spiralne – czyli jakie?

Ten rodzaj schodów oparty jest na centralnym słupie, który stanowi oś główną, a wokół niego mocowane są stopnie i balustrady. Takie schody nie wymagają uciążliwego montażu do ściany – słup centralny montuje się do podłogi na dolnym poziomie i stropu na górnym piętrze. Słup centralny jest zazwyczaj wykonywany z solidnej stali, która zapewnia konstrukcji stabilność, a stopnie z wytrzymałego litego drewna.

Schody spiralne są dostępne w różnych wariantach kolorystycznych. Elementy metalowe mogą być malowane na czarno i biało lub pozostawione w metalicznej barwie stali. Stopnie i drewniane elementy balustrad są dostępne w szerokiej palecie odcieni, które pozwolą dopasować schody do projektu wnętrza.

Do jakiego lokalu schody spiralne będą odpowiednie

Schody spiralne wyróżniają się lekką konstrukcją, która zajmuje znacznie mniej miejsca, niż tradycyjna klatka schodowa. Dlatego są tak popularne we wnętrzach domów o ograniczonym metrażu lub mieszkaniach z antresolą lub piętrem. To rozwiązanie, które uratuje wystrój wnętrza, gdy w projekcie przeznaczono zbyt mało miejsca na klasyczne schody. Modele do samodzielnej instalacji to dodatkowa oszczędność podczas remontu lub urządzania nowego lokalu i dlatego mogą sprawdzić się także w większych domach.

Schody spiralne i styl, w jakim urządzone jest wnętrze

Lekkie i ażurowe, schody spiralne pasują do wielu współczesnych wnętrz. Idealnie sprawdzą się w stylu minimalistycznym. Delikatne, nie przytłaczają przestrzeni i pozostawiają dobrze doświetlony ciąg komunikacyjny. Bez zbędnych ozdób, jednolicie białe lub z metaliczną poręczą doskonale wpiszą się w mieszkanie lub dom urządzone w  myśl zasady „mniej znaczy więcej”.

Schody spiralne znakomicie sprawdzą się w stylistyce loftowej. W szczególności modele łączące czarne balustrady ze stopniami w kolorze naturalnego drewna komponują się z industrialnym klimatem. Takie schody świetnie pasują do wnętrza z betonem architektonicznym, czy odkrytą cegłą.

Jeżeli metraż nie pozwala na urządzenie typowej klatki schodowej, a nie chcemy rezygnować z wymarzonego stylu klasycznego, warto sprawdzić modele, w których metalowe balustrady są uzupełnione o drewniane poręcze. Wraz z drewnianymi stopniami, nadaje to schodom ciepłego, tradycyjnego charakteru.

Schody spiralne to bardzo uniwersalne rozwiązanie, które sprawdzi się w różnych wnętrzach. Szeroki wybór dostępnych wykończeń pozwala idealnie dopasować je do estetyki swojego wnętrza, a łatwość montażu sprawia, że wykończenie domu lub mieszkania jest na wyciągnięcie ręki.