Dom dla rodziny

Drzwi z doświetleniem – najnowszy trend w architekturze

Drzwi wejściowe, są jednym z najważniejszych elementów domu lub mieszkania. “Witają” naszych gości, chronią wnętrze przed utratą ciepła i zapewniają nam poczucie prywatności. Dlatego powinny być solidne i zarazem estetyczne. Ostatnim krzykiem mody w projektowaniu domów są drzwi z doświetlami. Są to szklane elementy, montowane w drzwiach zewnętrznych, które dodają lekkości całej bryle budynku i sprawiają, że do środka przedostaje się więcej naturalnego światła. 

1. Drzwi z doświetleniem

2. Drzwi wejściowe z naświetlem górnym czy bocznym?

3. Drzwi stalowe, drewniane i hybrydowe

Drzwi z doświetleniem

Do niedawna, drzwi zewnętrzne ze szklanymi elementami kojarzyły się raczej z biurowcami i budynkami użyteczności publicznej. Obecnie, architekci proponują zastosowanie ich także w domach i mieszkaniach prywatnych. Drzwi z doświetleniem to propozycja dla osób, które cenią nowoczesność w połączeniu z niebanalną estetyką. Przeszklenia w drzwiach zewnętrznych, zwane fachowo doświetlami sprawiają, że przedsionek naszego domu staje się jaśniejszy i bardziej przytulny. Naturalne światło, które przepuszczają doświetla powoduje także, że wnętrze domu wydaje się większe i przestronniejsze. Doświetlenie sieni za pomocą szklanych elementów powoduje także, że zmniejsza się zużycie prądu. Wchodząc do domu lub witając gości, nie musimy bowiem zapalać lamp elektrycznych. Producent drzwi zewnętrznych, firma Martom, zawsze uwzględnia indywidualne potrzeby swoich klientów. Dlatego na stronie internetowej przedsiębiorstwa dostępny jest specjalny konfigurator, dzięki któremu możemy sami zamienić swój pomysł na drzwi w konkretny projekt. 

Drzwi z naświetlami.

Drzwi wejściowe z doświetlem górnym czy bocznym?

W ofercie producenta dostępne są różne warianty drzwi z doświetlami. Jeśli chcemy, aby do przedsionka wpadało więcej naturalnego światła, ale jednocześnie zachować prywatność, wybierzmy drzwi z doświetlem górnym. Natomiast boczne doświetla w drzwiach o ciężkiej i masywnej formie, dodadzą im lekkości. Można też dodać szklane elementy po obu stronach skrzydła, co sprawi, że drzwi będą wyglądały elegancko i intrygująco. Szkło z którego produkowane są doświetla może być tradycyjne – przezierne, lub matowe. Do wyboru są też szyby mleczne, piaskowane i z efektem reflex. Jeśli chcemy zobaczyć, kto puka do naszych drzwi, sami pozostając niewidoczni, wybierzmy lustro weneckie. Możliwości i modeli jest bardzo wiele. Wybór zależy od naszej wyobraźni. 

Przykład wykorzystania naświetli w drzwiach zewnętrznych.

Drzwi stalowe, drewniane i hybrydowe

Przeszklenia w drzwiach wejściowych najczęściej pojawiają się w budynkach o nowoczesnej architekturze. Tak naprawdę jednak, pasują do każdego stylu, stanowiąc ciekawy kontrast z takimi materiałami jak cegła lub drewno. Na uwagę zasługuje autorska technologia producenta, zwana Simple Elegance. Doświetla są nieco cofnięte względem powierzchni skrzydła, co stanowi niebanalny design. Z czego powinny być wykonane drzwi wejściowe? Klienci chętnie wybierają produkty ze stali nierdzewnej, ponieważ zwiększa to ich poczucie bezpieczeństwa we własnym domu. Dużym powodzeniem cieszy się także drewno a zwłaszcza dąb. Niestety, drzwi drewniane nie są zbyt dobrym zabezpieczeniem przed utratą ciepła. Poza tym wymagają częstszych zabiegów konserwacyjnych, niż drzwi z blachy stalowej. Godne polecenia są tzw. drzwi hybrydowe. Pod tym pojęciem należy rozumieć połączenie wielu materiałów takich jak stal, aluminium, drewno czy PCV. Pozwala to na wydobycie wszystkich ich zalet i wyeliminowanie wad. Technologia hybrydowa pozwala uzyskać lepszą izolację cieplną domu, a także stanowi dobre zabezpieczenie antywłamaniowe i przeciwpożarowe.