Informacje

Ekskluzywne wnętrza w stylu old money. Porady

Od pewnego czasu obserwujemy w modzie, także na wybiegach projektantów, rosnącą popularność trendu old money. Jest to tendencja bazująca na stylizacjach skomponowanych z eleganckich i wyrafinowanych elementów garderoby. Są one drogie, wykonane z dobrej jakości materiałów, jednak nie mają nic wspólnego z ekstrawagancją.To raczej wybór tradycjonalistów, nawiązujący do arystokratycznych wartości. Okazuje się, że te same zasady można wykorzystać, urządzając ekskluzywne wnętrza. Czym kierować się podczas planowania aranżacji?

1. Minimalizm przede wszystkim

2. Luksusowe wnętrza a kolory

3. Postaw na dodatki do luksusowego wnętrza

Oczywiście, poniżej przedstawiamy jedynie kilka trików, dzięki którym łatwiej wykreować ekskluzywne wnętrza. Nieocenionym wsparciem w całym procesie może okazać się architekt wnętrz, którego specjalizację stanowią właśnie ekskluzywne projekty wnętrz. Na podstawie analizy potrzeb klienta i specyfiki danej nieruchomości stworzy on projekt szyty na miarę.

Minimalizm przede wszystkim

Jeśli mielibyśmy wskazać jeden główny punkt, który łączy wszystkie luksusowe wnętrza domów, byłaby to oszczędność w kwestii wyposażenia i dodatków. Wnętrza eleganckie wcale nie muszą być przesycone elementami podkreślającymi status majątkowy mieszkańców. Przeciwnie, w tym przypadku także działa zasada “less is more”. Zbyt duża liczba elementów może jedynie przytłoczyć cały projekt wnętrza i sprawić, że będzie ono sprawiało wrażenie chaotycznego.

Porządek i sprawienie, że każdy przedmiot znajduje się na swoim miejscu to najbardziej oczywista metoda, dzięki której kreuje się ekskluzywne wnętrze.

Luksusowe wnętrza a kolory

Umiar to zasada, którą warto wdrożyć także podczas wybierania kolorów. Umiejętne projektowanie wnętrz nie może się zresztą obyć bez wyczucia palety barw. Jak z niej korzystać? Jak za pomocą właściwych farb stworzyć niepowtarzalny klimat w luksusowym wnętrzu?

Pamiętajmy, że to przede wszystkim ciemne i głębokie barwy wprowadzają do wnętrz stylową elegancję. Na uwagę zasługują chociażby czerń, bordo, butelkowa zieleń, głęboki granat. Tu liczy się jednak indywidualne podejście. Wcale nie trzeba nadmiernie zaciemniać przestrzeni. Czasem wystarczy jedna ściana lub jeden efektowny mebel w danym pomieszczeniu. Duże znaczenie mają także dodatki. Pikowany puf w kolorze bordo czy butelkowej zieleni będzie prezentował się doskonale.

Postaw na dodatki do luksusowego wnętrza

Wspomnieliśmy już o dodatkach, bez których nie może obyć się żadna aranżacja wnętrz. Pod względem estetycznym bardzo istotne jest, aby skupić się na ich jakości, nie zaś na ilości. W błędzie jest jednak ten, kto uważa, że liczą się jedynie drogie obrazy czy rzeźby, najlepiej stworzone przez znane osobowości. Może to być ulubiona reprodukcja, ciekawy plakat teatralny lub filmowy, a nawet znalezisko z pchlego targu.

Bardzo silnie wpłyną na przestrzeń również efektowne zasłony z wysokiej jakości materiału, lustra w ciekawych ramach czy wprowadzające przytulność tekstylia.