Dom dla rodziny

Jaki osuszacz powietrza warto wybrać?

Nadmierna wilgoć w pomieszczeniach to duży i dość powszechny problem, który pojawia się zwłaszcza w okresie grzewczym. Zbyt wilgotne powietrze może prowadzić do rozwoju grzybów, pleśni i drobnoustrojów na ścianach, podłogach czy sufitach, a także powodować złe samopoczucie oraz choroby górnych dróg oddechowych. Sprawdź, jakie osuszacze powietrza warto wybrać, chcąc pozbyć się zbyt dużej wilgotności.

Osuszacze powietrza – kondensacyjne i adsorpcyjne

Wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje osuszaczy powietrza – kondensacyjne i adsorpcyjne. Pierwsze z nich działają na zasadzie pochłaniania wilgoci z powietrza, poprzez jego zasysanie i schładzanie do punktu rosy, co powoduje skraplanie się powietrza. W następnym kroku, powietrze jest ogrzewane i wypuszczane do obiegu, dlatego osuszacz nie schładza powietrza w pomieszczeniu.

Kondensacyjne osuszacze powietrza są niezwykle skuteczne, jednak ich wydajność zależy od temperatury oraz wilgotności powietrza. Najlepsze rezultaty uzyskują one przy wysokiej temperaturze rzędu 30oC oraz przy dużej wilgotności – powyżej 80%.

Adsorpcyjne osuszacze powietrza pochłaniają wilgoć z powietrza za pomocą rotora pokrytego higroskopijną substancją. Substancja ta absorbuje wodę, która następnie jest skraplana i odprowadzana do zbiornika. Wydmuchiwane powietrze jest cieplejsze o ok. 10oC, przez co adsorpcyjne osuszacze powietrza sprawdzają się do ogrzewania powietrza w pomieszczeniu.

Osuszacze te są mniej wydajne od osuszaczy kondensacyjnych, niemniej ich charakterystyka pracy jest uniezależniona od warunków temperaturowych i wilgotnościowych panujących w pomieszczeniu.

Przegląd sprawdzonych osuszaczy powietrza

Domowy adsorpcyjny osuszacz powietrza Remko ASF 100

Osuszacze powietrza Remko ASF 100 to skuteczne i ekonomiczne osuszacze, które zapewniają wysoką wydajność nawet przy temperaturze 5oC. Prezentowany model nie posiada tradycyjnej sprężarki ani czynnika chłodniczego, co pozwala ograniczyć generowany hałas. Urządzenie wyposażone jest w filtr powietrza i generatorów jonów, które dodatkowo zwiększają jakość wydmuchiwanego powietrza. 

Niewielkie wymiary i intuicyjna obsługa zapewnią bezproblemową eksploatację osuszacza w każdych warunkach. Urządzenie zapewnia maksymalną dzienną wydajność na poziomie 8,7/7 l i pracuje w zakresie temperatur 1-40oC oraz przy wilgotności 100-45%

Osuszacz powietrza basenowy Remko SLE 80

Basenowe osuszacze powietrza Remko serii SLE 80 to specjalistyczny sprzęt przeznaczony do wydajnego osuszania nadmiaru wilgoci w domowych basenach i SPA, a także z innych pomieszczeń, w których panuje nadmierna wilgotność powietrza. Kompaktowe wymiary oraz cicha praca zapewniają wysoki komfort eksploatacji, a przepływ powietrza na poziomie 750 m3/h oraz dzienna wydajność osuszania wynosząca aż 100,8 l/24h czynią z osuszaczy powietrza  Remko SLE 80 niezwykle efektywne i skuteczne urządzenia.

Sprzęt pracuje w zakresie temperatur 10-36oC i przy wilgotności 100-40%, generując 51 dB hałasu. Zasilany jest prądem jednofazowym o napięciu 230 V i pobiera maksymalnie 1,65 kW mocy oraz 7,2 A.

Osuszacz powietrza Remko LTE 50

Osuszacze powietrza Remko LTE 50 to osuszacze, które mogą być stosowane w warunkach domowych oraz przemysłowych. Dzięki wysokiej wydajności i zaawansowanym rozwiązaniom technologicznym szybko i wydajnie osuszą każde pomieszczenie. Mogą być stosowane również do suszenia prania czy odprowadzania wilgoci z piwnic, gabinetów, pomieszczeń rekreacyjnych, łazienek i kuchni czy hal magazynowych.

Prezentowana seria osuszaczy powietrza zapewnia przepływ powietrza wynoszący 380 m3/h, dzienną wydajność osuszania 51 l/24h oraz maksymalne zużycie energii elektrycznej na poziomie 0,62 kW. Urządzenie może pracować w zakresie temperatur 3-32oC i przy wilgotności 100-40%.