Dom dla rodziny

Kominki żeliwne i stalowe – które rozwiązanie jest lepsze?

Kominki mogą być wykonane w oparciu o wkład żeliwny lub stalowy. Która rozwiązanie cieszy się obecnie większą popularnością i dlaczego?

Decyzja o budowie kominka powinna być podjęta świadomie, choć w praktyce często bywa tak, że najpierw zapada decyzja, a dopiero potem zastanawiamy się, gdzie i w jaki sposób wybudować kominek, jakich użyć materiałów, z czego wykonać obudowę. Tymczasem planując budowę kominka, musimy pamiętać o bliskości przewodów kominowych, o sprawdzeniu wytrzymałości podłogi oraz o konieczności zachowania funkcjonalności pomieszczenia. W dalszej kolejności należy wybrać wkład kominkowy.

Kominki z wkładem stalowym

Stalowe wkłady kominkowe charakteryzują się wysoką wytrzymałością. Przy poprawnym eksploatowaniu, zgodnym z zaleceniami producenta, będą doskonale spełniać swoją funkcję przez długie lata. Trwała konstrukcja wkładów stalowych nie nagrzewa się do zbyt wysokich temperatur, dzięki czemu mamy możliwość zastosowania wielu rozwiązań, jeśli chodzi o typ obudowy kominkowej.

Charakterystyczną cechą wkładów kominkowych stalowych jest palenisko z szamotowym wyłożeniem. Warto stawiać na wkłady wyłożone małogabarytowym wkładem szamotowym, gdyż ich odporność na uszkodzenia mechaniczne jest większa.

Kominki z wkładem stalowym wyróżniają się lekkością konstrukcji i nowoczesnym designem – prym wiodą tutaj kominki Hajduk. Oczywiście na uwagę zasługuje nie tylko nowoczesny wygląd wkładów kominkowych, mnogość kształtów i wzorów, ale przede wszystkim ich wysoka wydajność. Dzięki wkładom Hajduk ogrzewanie staje się bezpieczne i ekologiczne. Wydajność grzewcza jest ogromnym atutem wkładów stalowych. Dzięki zaawansowanej konstrukcji zapewniają wydajność grzewczą wyższą o 25% w stosunku do wkładów żeliwnych.

Kominki z wkładem żeliwnym

Żeliwne wkłady kominkowe są zdecydowanie bardziej masywne, zarówno jeśli chodzi o konstrukcję  ukrytą za obudową kominka, jak i drzwiczki kominkowe. Dzięki tym drzwiczkom, wkład dobrze komponuje się z kominkiem w stylu rustykalnym, natomiast niekoniecznie wpisuje się w najnowsze trendy w aranżacji wnętrz. Wkład żeliwny rzadko wykorzystywany jest w nowoczesnym budownictwie, mimo że zwykle jest to inwestycja nieco tańsza, aniżeli w przypadku wkładów stalowych.

Wkłady żeliwne są trwałe, ale wypadają pod tym względem nieco gorzej niż wkłady stalowe. O wkład żeliwny trzeba dbać, umiejętnie czyścić go wewnątrz, by nie doszło do uszkodzeń, wykruszenia spoiwa na łączeniu elementów i utraty szczelności.

Kominki z wkładem stalowym czy żeliwnym? Podsumowanie

Obecnie większą popularnością cieszą się wkłady kominkowe stalowe, ponieważ są trwałe, wydajne, ponadto doskonale wpisują się w stylistykę współczesnych wnętrz. Mimo to nic nie wskazuje na to, by w najbliższym czasie miały wyprzeć z rynku wkłady żeliwne, po które sięgają osoby lubiące klasyczny wystrój wnętrz, takie, dla których estetyczna funkcja kominka jest zdecydowanie ważniejsza od funkcji użytkowej.