Meble dla domu

Jak odświeżyć meble drewniane?

Jak dbać o meble drewniane? Spytaliśmy producentów mebli z litego drewna o to, jak czyścić ich produkty oraz jak odświeżyć meble drewniane, by zachować ich piękny wygląd przez lata.

Jak odświeżyć meble drewniane?

Inwestycja w drewniane meble jest kosztowna, ale zdecydowanie się opłaca. Drewno jest zawsze modne, świetnie pasuje do każdej przestrzeni i charakteryzuje je niezwykła wytrzymałość. Z drugiej strony, meble to przedmioty użytkowe i jak każde inne ulegają powolnej degradacji lub zabrudzeniom.

Dzisiaj zastanawiamy się, jak odświeżyć drewniane meble, jak je czyścić na co dzień i gdzie kupimy wysokojakościowe meble z litego drewna.

Jak czyścić drewniane meble?

Konserwacja mebli z drewna nie jest trudna, nie wymaga też od Ciebie inwestowania w specjalne drogie preparaty. Większość niezbędnych środków otrzymasz w przydomowym sklepie.

Ważne jest jednak stosowanie się do kilku żelaznych zasad dotyczących odświeżania drewna. Poznaj nasze wskazówki.

Jak czyścić drewniane meble? 

  • Zaopatrz się w miękkie ściereczki. Materiał, z którego wykonane są szmatki, powinien być delikatny, aby podczas pocierania nie uszkodził lakierowanej drewnianej powierzchni.
  • Zakup mleczko przeznaczone do czyszczenia mebli drewnianych. Płyny uniwersalne mogą się nie sprawdzić, a co gorsza, nawet zniszczyć powierzchnię z prawdziwego drewna.
  • Wybierając preparaty, zwracaj uwagę na to, do jakiego drewna są przeznaczone. Każdy rodzaj drewna i jego wykończenie (lakier lub na przykład bejca) wymaga innego traktowania i to także weź pod uwagę podczas sprzątania.

Odświeżanie mebli drewnianych obejmuje oczywiście również ścieranie kurzu z powierzchni. Mogą do tego celu służyć delikatne miotełki do kurzu lub ściereczki. Proces odkurzania powinien mieć miejsce przed rozpoczęciem usuwania innych zabrudzeń.

Co radzi producent mebli z litego drewna?

Nadal możemy spotkać osoby, które traktują drewniane powierzchnie mokrą szmatką z dodatkiem detergentu. Na szczęście znamy producentów mebli z litego drewna, dla których ten temat nie ma tajemnic. Dzielą się swoją wiedzą, aby meble w naszych domach cieszyły oko jak najdłużej.

Jak czyścić meble drewniane według wskazówek jednego z producentów i czego unikać?

  • Aby meble drewniane służyły jak najdłużej, chrońmy je przed wysokimi temperaturami lub wysoką wilgotnością. Jeśli stawiamy kubek z gorącą herbatą na drewnianym blacie, zabezpieczmy go najpierw podkładką. W przypadku wylania wody lub napoju na powierzchnię komody z drewna, jak najszybciej wytrzyjmy ją chłonną delikatną ściereczką.
  • Sposób stosowania mleczka lub innego preparatu chemicznego może nie być taki oczywisty, dlatego zwracamy uwagę na ważną kwestię. Nigdy nie nanoś środka do czyszczenia bezpośrednio na powierzchnię. Najpierw potraktuj nim szmatkę i dopiero wtedy delikatnie rozprowadź po blacie lub froncie szafki. Dzięki temu unikniesz stworzenia plam lub zacieków.
  • Decydując się na zakup mebli z litego drewna, warto pamiętać o tym, by dokładnie rozeznać się w kwestii konserwacji danego materiału oraz zastosowanego wykończenia. Wosk nie w każdym przypadku będzie udanym pomysłem, podobnie jak wilgotna ściereczka.

Regularne odkurzanie powierzchni delikatną miotełką, stosowanie wyłącznie miękkich szmatek i środków czyszczących przeznaczonych wyłącznie do drewnianych blatów to pierwszy krok do sukcesu.

Poza tym, jeśli drewniane meble znajdują się w Twojej kuchni, zdecyduj się na podkładki pod kubki lub talerze czy inne przedmioty, które mogą oddziaływać na blat gorącą temperaturą. 

Meble drewniane to inwestycja na długie lata, dlatego warto zaopatrzyć się w nie u sprawdzonych, polskich producentów i stosować się do ich wskazówek dotyczących codziennej konserwacji ich produktów.