Informacje

Jak osłonić duże okna w kamienicy?

Dekoracje okien są popularne w naszym kraju od wielu lat. Ozdoby umieszczone wokół okna pozwalają zmienić styl aranżacji wnętrza i sprawić, że pomieszczenia będą bardziej przytulne. Ozdabianie okien nie należy jednak do najprostszych czynności, szczególnie jeśli mamy do czynienia z dużymi przeszkleniami lub oknami o nietypowych kształtach. Można je spotkać często w kamienicach, które wyróżniają się dekoracyjnymi elewacjami. Dlatego o duże okna w kamienicy należy zadbać ze szczególną uwagą.

Różne sposoby osłonięcia okna

Dekoracje okien są stosowane nie tylko po to, aby zmienić charakter pomieszczenia. W ten sposób można uzyskać ciekawy element aranżacji, a także regulować ilość światła słonecznego docierającego do wnętrza. Różnego typu materiały umieszczone w obrębie okna pozwalają na ochronę przed wzrokiem osób z zewnątrz i uzyskanie większej prywatności. Ponadto dekoracje mogą skutecznie zmienić widok z okna, co ma znaczenie zwłaszcza w dużych miastach i w zatłoczonych ulicach.

Uniwersalne rolety materiałowe

Funkcjonalną dekoracją okna może być roleta materiałowa. Stanowi ochronę przed promieniami słonecznymi, a także ogranicza widoczność pomieszczeń z zewnątrz. Roletę można swobodnie zwijać i rozwijać w zależności od warunków atmosferycznych. Może skutecznie zasłonić duże okno i sprawić, że we wnętrzu zapanuje przyjemny klimat.

Dlatego roleta materiałowa to przedmiot często wykorzystywany w pokojach dziecięcych, salonach, sypialniach, a także biurach. Rolety są łatwe w montażu, ponadto zapewniają wysoki poziom prywatności oraz intymną atmosferę sprzyjającą wypoczynkowi i szybkiemu zasypianiu.

Naturalne żaluzje drewniane

Dla osób ceniących niebanalny styl pomieszczeń dobrym pomysłem będzie montaż żaluzji wykonanych z drewna. Naturalny materiał jest znakomitą dekorację bez względu na styl aranżacji mieszkania lub biura. Drewno jest niezwykle trwałe, a także odporne na promieniowanie ultrafioletowe i uszkodzenia mechaniczne.

W związku z tym żaluzje drewniane mogą być użytkowane przez długi czas bez potrzeby wymiany. Poza tym można je bardzo łatwo zamontować i precyzyjnie regulować stopień doświetlenia wnętrza. Dodatkową zaletą jest fakt, że żaluzje drewniane sprawdzają się w pomieszczeniach o zwiększonej wilgotności. Można je więc instalować nie tylko w salonie, lecz także w kuchni lub łazience.

Nietypowe rolety rzymskie

Kolejną możliwością udekorowania okna w kamienicy i dopełnienia wnętrza jest użycie rolet rzymskich. Można z nich korzystać zarówno w pomieszczeniach tradycyjnych, jak i nowoczesnych, bez względu kolorystykę pozostałych elementów wyposażenia. Roleta rzymska jest wykonana z barwnych tkanin, które mogą stać się prawdziwą ozdobą pokoju dziennego lub biura.

Tkanina może przepuszczać w małym stopniu promienie słoneczne, a także możliwe jest zastosowanie materiału całkowicie nieprzepuszczającego światło. W ten sposób roleta rzymska może być z powodzeniem stosowana w okresie letnim zamiast zasłon. Będzie chronić pomieszczenie przed nadmiernym nasłonecznieniem i nagrzewaniem.

Zaciemniające plisy okienne

Ciekawym rozwiązaniem są także plisy okienne. Mają małe gabaryty, co pozwala otwierać je bez utrudnień w przypadku montażu przy szybie. Mogą być wykonane z materiałów charakteryzujących się różnymi poziomami zaciemnienia oraz różną strukturą. Można nimi poruszać zarówno od góry, jak i od dołu, co pozwala zasłonić dowolny fragment okna. Z tego względu plisy okienne są często stosowane jako bardziej elegancka alternatywa dla tradycyjnych zazdrostek.

Plisy okienne nie powinny być jednak montowane na oknach, na których często skrapla się woda. W pozostałych przypadkach jest to doskonały sposób na osłonięcie okna w kamienicy, niezależnie od rozmiaru zajmowanych pomieszczeń.

Bez względu na styl urządzenia wnętrza dekoracja okna powinna zawsze uwzględniać charakter i przeznaczenie pomieszczeń. Duże okna w kamienicy powinny być osłonięte przy pomocy wysokiej jakości materiałów tak, aby rolety lub żaluzje mogły służyć bezawaryjnie przez wiele lat. Atrakcyjnie osłonięte okna w kamienicy mogą z czasem stać się prawdziwą wizytówką mieszkania lub pomieszczenia biurowego.