Jaki rodzaj szybkozłącza hydraulicznego wybrać?
Szukając sposobu na szybkie i bezproblemowe podłączanie przewodów elastycznych w układach hydraulicznych, powszechnie stosuje się tzw. szybkozłącza hydrauliczne. Są to elementy w każdym przypadku składające się z gniazda hydraulicznego i specjalnego wtyku, nazywanego króćcem. Złącza umożliwiają podłączanie przewodów elastycznych do układu hydraulicznego bez konieczności stosowania narzędzi. Takie złącze instaluje się na wcisk bez potrzeby skręcania.
Materiały używane do produkcji szybkozłączy
Jedną z podstawowych klasyfikacji szybkozłączy hydraulicznych jest ich podział na różne kategorie ze względu na rodzaj użytego do ich produkcji materiału. W sprzedaż znajdziemy szybkozłącza hydrauliczne wykonane ze stali nierdzewnej, stali ocynkowanej i mosiądzu. Pierwsze z nich wykorzystywane są przede wszystkim w układach, przez które przepływają media o agresywnym charakterze, w tym woda i żrące substancje chemiczne. Szybkozłączy hydraulicznych ocynkowanych używa się w układach neutralnych, głównie do przesyłu sprężonego powietrza, a szybkozłączy mosiężnych w instalacjach, w których medium może mieć wysoką lub niską temperaturę. Warto pamiętać, że mosiądz charakteryzuje się lepszymi właściwościami termicznymi niż tradycyjna stal.
Budowa szybkozłączy hydraulicznych
Kolejna klasyfikacja tego typu podzespołów bazuje na ich podziale pod względem rodzaju i liczby zastosowanych zaworów. W sprzedaży znaleźć można szybkozłącza ze swobodnym przelotem, pozbawione zaworów, szybkozłącza jednostronnie i dwustronnie odcinające oraz tzw. szybkozłącza bezwyciekowe, suchoodcinające. Przykłady wymienionych typów szybkozłączy hydraulicznych, z różnymi rodzajami króćców, można znaleźć na stronie https://www.martechpneumatyka.pl/armatura-pneumatyczna/szybkozlaczka-pneumatycza/szybkozlacza-hydrauliczne, gdzie prezentowane są ich wersje wykonane ze stali ocynkowanej, nierdzewnej i z mosiądzu. Warto wspomnieć, że w przypadku szybkozłączy przelotowych pozbawionych zaworów najczęściej mamy do czynienia z konstrukcją skręcaną. Najpopularniejszym rodzajem szybkozłączy hydraulicznych są modele suchoodcinające.
Wybór określonego typu szybkozłącza hydraulicznego powinien uwzględniać rodzaj medium przepływającego przez układ oraz konstrukcję układu. W przypadku mediów agresywnych stosuje się zwykle szybkozłącza ze stali nierdzewnej lub mosiądzu. W układach pneumatycznych stosuje się tańsze szybkozłącza ze stali ocynkowanej, zwykle w wersji z jednym zaworem, suchoodcinające, umożliwiające rozpoczęcie przepływu medium dopiero po szczelnym połączeniu dwóch elementów układu.