Domowe porady

Jak urządzić mieszkanie w stylu PRL?

Wystrój PRL ponownie wraca do łask, przeżywając swoją drugą młodość. Ten charakterystyczny dla małych przestrzeni sposób wyposażania wnętrz, który większość młodych ludzi zna jedynie z fotografii swoich rodziców lub dziadków, ma w sobie pewien czar. Jak urządzić mieszkanie w stylu PRL? Poznaj nasze inspiracje.

Kultowe meble PRL w nowoczesnym wnętrzu

Jeśli chcesz urządzić swoje mieszkanie w stylu PRL, dobrym pomysłem może być wizyta w jednym ze sklepów z antycznymi meblami. Kultowe komisy meblowe to idealne miejsce dla miłośników retro wnętrz, ponieważ często w ich asortymencie znajdują się prawdziwe perełki dizajnu, które są w stanie dodać niejednemu pomieszczeniu wyjątkowego charakteru. Klimat mieszkania w stylu PRL pomoże Ci odtworzyć stylowa meblościanka. Ten pojemny i niezwykle funkcjonalny mebel stanowi pewnego rodzaju symbol czasów powojennych. Nie należy także zapominać o tapczanie i wygodnym fotelu 366 zaprojektowanym przez Józefa Chierowskiego. Świetnym wyposażeniem kuchni będą białe szafki z okrągłymi uchwytami i kredens. Natomiast w jadalni nie powinno zabraknąć krzeseł patyczaków na smukłych nóżkach z profilowanym siedziskiem i ławy z połyskiem. Charakterystycznym meblem w stylu PRL jest również niska komoda, która kiedyś pełniła funkcję szafki pod telewizor, a obecnie może być zgrabnym i stylowym elementem wyposażenia salonu lub sypialni.

Modne dodatki do mieszkania w stylu PRL

Urządzając wnętrza w stylu PRL, warto zwrócić uwagę również na charakterystyczne dodatki nawiązujące do tego okresu. Modne były wówczas ręcznie malowane talerze i fajans, które zdobiły ściany pokojów i kuchni. Stylową dekoracją są również plakaty — w czasach PRL-u nawiązywały one do polityki i walki o lepszą przyszłość. Obecnie także można znaleźć wiele ciekawych plakatów z nieszablonowymi hasłami. Natomiast jeśli wolisz delikatne dekoracje, postaw na plakaty z roślinami lub geometrycznymi wzorami, a będą prezentowały się równie fenomenalnie w nowoczesnym mieszkaniu w stylu PRL.

Dobrym pomysłem jest także turecki dywan w fantazyjne wzory, który idealnie wpasowuje się w okres PRL-u. Możesz go rozłożyć na podłodze w salonie lub w sypialni, a stworzysz wyjątkowe wnętrze nawiązujące do mieszkań z czasów powojennych.

Wykończenie ścian i podłóg w mieszkaniu w stylu PRL

Zastanawiając się, jak wykończyć nowoczesne mieszkanie w stylu PRL, oprócz wyboru mebli stylizowanych na stare, warto sięgnąć po tapety w jasnych odcieniach. W okresie PRL-u szczególnie modne były te w kwiatowe i roślinne wzory. Świetnym pomysłem jest również pokrycie ścian boazerią charakterystyczną dla wnętrz z tamtych czasów.

Na podłogach w pokojach dominował drewniany parkiet ułożony w jodełkę, cegiełki lub drabinki, natomiast w kuchni często stosowano linoleum. Obecnie możesz sięgnąć po panele LTV, które stanowią bardziej nowoczesne rozwiązanie i pozwalają Ci odtworzyć strukturę podłóg z okresu PRL-u.

Wnętrza w stylu PRL może być świetny pomysłem na nieszablonowe, a jednocześnie bardzo przytulne urządzenie mieszkania. Ciekawą propozycję stanowi połączenie nowoczesnych rozwiązań z meblami i dekoracjami retro. A jakie Ty masz pomysły na urządzenie pomieszczeń w stylu PRL? Podziel się swoimi pomysłami w komentarzu.