Domowe porady

Jak usunąć osad z kamienia w czajniku?

Ciężko wyobrazić sobie codzienne funkcjonowanie bez czajnika bezprzewodowego. W zaledwie kilka minut zagotujemy w nim wodę na kawę czy herbatę. Niestety im częściej korzystamy z tego urządzenia, tym szybciej jego wnętrze pokrywa się matowym osadem z kamienia. Jest to dość niekorzystne zjawisko, ponieważ spada wtedy wydajność czajnika, a woda może nabierać charakterystycznego, metalicznego posmaku. Jak walczyć z kamieniem w czajniku? Sprawdź nasze domowe sposoby, które nie dość, że są tanie, to w dodatku wysoce skuteczne!

Dlaczego warto odkamieniać czajnik?

W pierwszej kolejności sprawdźmy jednak, dlaczego w ogóle warto zainteresować się tematem odkamieniania czajnika. Ktoś może powiedzieć, że w ogóle tego nie robi i woda gotuje się równie szybko, co zaraz po zakupie urządzenia. To prawda, aczkolwiek trzeba wziąć pod uwagę, że osad z kamienia to tzw. cichy zabójca czajnika.

Wraz z osadzaniem kolejnym warstw, przepływ ciepła zostaje mocno zaburzony i spada ogólna sprawność czajnika. Ponadto woda zaczyna nabierać charakterystycznego posmaku, który wielu osobom może zwyczajnie przeszkadzać. Inną kwestią jest sam wygląd wnętrza czajnika, który staje się matowy. Powodów, dla których warto przeprowadzać regularne odkamienianie czajnika jest zatem sporo. Dobrą wiadomość jest z kolei fakt, że wszelkie domowe sposoby na pozbycie się osadu z kamienia, są bardzo skuteczne i niedrogie.

Jak wykonać odkamienianie?

Pierwszym i bardzo skutecznym sposobem odkamieniania czajnika jest wykorzystanie octu. Wystarczy zmieszać go z wodą w proporcji 1:1, wlać do czajnika i zagotować. Następnie urządzenie trzeba solidnie przepłukać, ponieważ ocet pozostawia po sobie dość ostry zapach. Innym sposobem jest zastosowanie soku z cytryny lub kwasku cytrynowego. Tu również postępujemy podobnie i mieszamy owe substancje z wodą. Im większe stężenie, tym mieszanina lepiej poradzi sobie z kamieniem.

Alternatywnie można zastosować sodę oczyszczoną. Naturalnie najszybszym sposobem będzie zastosowanie specjalnych odkamieniaczy w proszku lub w płynie. Produkty te błyskawicznie uporają się z kamiennym osadem i co ciekawe, również nie są drogie. Niemniej jednak nie zawsze sporządzone są na bazie naturalnych składników, przez co większość użytkowników woli trzymać się domowych sposobów odkamieniania.

Więcej ciekawych informacji i porad znajdziesz w serwisie internetowym joblife.pl.