Informacje

Rodzaje wind i ich przeznaczenie

Winda to rodzaj dźwigu, który służy do bezpiecznego transportu osób i towarów. Windy są używane zarówno w blokach i budynkach mieszkalnych, jak i biurowcach, magazynach czy szpitalach. Urządzenia dzielą się ze względu na przeznaczenie, rodzaj zastosowanego mechanizmu i typ budynku, w jakim są zamontowane.

Klasyfikacja wind ze względu na ich zastosowanie

Biorąc pod uwagę przeznaczenie windy, wyróżniamy:

  • windy osobowe,
  • windy towarowe,
  • windy osobowo-towarowe.

Najpopularniejsze, windy osobowe, służą do transportu ludzi i są na co dzień najczęściej spotykane. Takie windy są montowane obecnie w większości kilkupoziomowych budynków mieszkalnych i komercyjnych, mają różne rozmiary i pozwalają na sprawne przemieszczanie się między piętrami.

Innym modelem dźwigów są windy towarowe, które działają tak samo, jak osobowe, ale służą wyłącznie do transportu ładunków i często są mniejszych rozmiarów, niż windy osobowe, ponieważ muszą zmieścić jedynie umieszczane w nich towary. Przykładem takiej windy może być winda gastronomiczna, przeznaczona do przewożenia posiłków w restauracjach lub hotelach.

Połączeniem obu typów wind, są te osobowo-towarowe, które przeważnie są sporych rozmiarów, mają dużą moc i dopuszczalną masę udźwigu, ponieważ muszą pomieścić w kabinie ładunek oraz pracownika, który go przewozi. Najczęściej spotyka się je w dużych przedsiębiorstwach produkcyjnych lub centrach logistycznych, a także w hotelach, szpitalach i na lotniskach.

Klasyfikacja wind ze względu na wykorzystywany mechanizm

Ze względu na rodzaj zastosowanego napędu, windy dzielimy na:

  • hydrauliczne,
  • elektryczne.

Windy hydrauliczne są zasilane przez pompę, która wprawia w ruch siłownik i pozwala windzie poruszać się między poziomami. Są wolniejsze, ale też dużo bardziej ekonomiczne, energooszczędne i tańsze w utrzymaniu. Przeważnie wykorzystywane w niższych budynkach.

Windy elektryczne są zasilane prądem i muszą posiadać maszynownie – pod lub nad samą windą. O jej umiejscowieniu decyduje administrator budynku i warunki techniczne. Takie urządzenia są szybkie i bardzo wydajne, najczęściej wykorzystywane w wysokich budynkach.

Bez względu na rodzaj i zastosowanie windy, aby urządzenie odpowiednio działało i było bezpieczne, wymaga przestrzegania zaleceń producenta, stałej konserwacji i dokonywania okresowych przeglądów technicznych. W razie wystąpienia jakichkolwiek awarii i problemów należy niezwłocznie wezwać ekipę serwisową. Polecaną firmą jest Komodo – windy mieszcząca się przy ul. Złotno 41 w Łodzi (Tel: +48530070220). Świadczy profesjonalne usługi od 2002 roku stosując przy tym najwyższe normy bezpieczeństwa.

Windy dla niepełnosprawnych - Komodo windy

Windy o specjalnym przeznaczeniu

Pośród oferowanych przez producentów wind urządzeń, są także te przeznaczone do konkretnych miejsc i celów – różnią się budową, wymiarami, sposobem sterowania. Takimi windami są między innymi:

  • windy gastronomiczne (są przeważnie niewielkich wymiarów, często zamykane pionowo),
  • windy szpitalne (o odpowiednich wymiarach, które pomieszczą personel, pacjentów i aparaturę medyczną),
  • windy samochodowe (mają dużą moc, udźwig i wymiary, są wykorzystywane np. na parkingach samochodowych),
  • windy budowlane (to najczęściej same platformy umożliwiające podnoszenie ciężkich materiałów budowlanych).