Meble dla domu

Jak wybrać, jak zamontować wezgłowie łóżka?

Jeśli lubisz czytać przed snem, lub twoje życie najczęściej kręci się wokół łóżka, jego wezgłowie może być jedną z najważniejszych części tego mebla. Zagłówek w łóżku możesz zamontować samodzielnie, lub kupić go w zestawie. Jak wybrać i zamontować owo wezgłowie?

Wezgłowie łóżka – funkcje

Wezgłowie łóżka to zarówno element dekoracyjny, jak i praktyczny. Spośród różnego rodzaju wzorów i materiałów, możemy wybrać taki, jaki najbardziej odpowiada naszemu nastrojowi oraz stylistyce sypialni. Odpowiedni wybór nagłówka jest ważny i powinien rezonować z pomieszczeniem. Warto zainspirować się różnymi wnętrzami, zanim zdecydujemy się na urządzanie swojego kąta. Kategoria sypialnia na wnetrzeistyl.pl to zbiór porad, które pozwolą Ci znaleźć wiele pomysłów na aranżację.  Otoczenie wokół łóżka jest niezwykle ważne – to ono odpowiada za nasz wypoczynek i komfort.

Wezgłowie łóżka jest podpórką, która pozwala nam utrzymać ciało w pozycji siedzącej. Zabezpiecza nas również podczas snu, zwłaszcza, jeśli wyjątkowo wiercimy się w nocy.

Jak dobrać wezgłowie łóżka do wnętrza sypialni?

Wezgłowie łóżka powinno być wykonane z tego samego materiału, co jego konstrukcja. Istnieją różnego rodzaju wezgłowia, zrobione zarówno z drewna, jak i obite materiałem. Jeśli masz sypialnię w stylu industrialnym, do wnętrza pasować będzie na pewno ciężkie drewno, najlepiej ciemne, takie jak mahoń czy dąb. Dobrze będą wyglądać także zdobienia. Również metalowa rama łóżka wpasuje się w industrialny klimat,

Nieco bardziej łagodny jest styl glamour albo art deco. Taka sypialnia kojarzy się przede wszystkim z nowoczesnością, ale również przytulnością. Elementem podstawowym w przypadku tego rodzaju sypialni jest miękki materiał. Idealne więc będą tutaj pufy i krzesła tapicerowane oraz wyłożone miękkim materiałem wezgłowie łóżka. Taka pikowana podkładka będzie po pierwsze bardzo efektowna, a po drugie wygodna. Co ważne, możemy w tym przypadku wybrać spośród różnego rodzaju kolorów i wzorów i dobrać materiał do ogólnej stylistyki sypialni. Minusem takiego rozwiązania jest fakt, że tapicerowane wezgłowie łóżka dużo trudniej jest utrzymać w czystości.

Jak zamontować wezgłowie łóżka?

Jeśli nie zakupiłeś łóżka razem z zagłówkiem, lub twój mebel jest w częściach i nie masz pojęcia, jak zabrać się za montaż, warto w pierwszej kolejności sprawdzić, czy łóżko lub zagłówek nie posiada instrukcji obsługi. Zazwyczaj wezgłowie łóżka montuje się do niego za pomocą różnego rodzaju śrub czy też zawieszek kątowych. Do tego będą potrzebne specjalne sprzęty, które jednak każdy z nas posiada w domu – takie jak śrubokręt czy młotek.

Można także zamontować wezgłowie do ramy łóżka, co jest rozwiązaniem pomysłowym i pozwala na wymianę zagłówka, jeśli zdecydujemy się zmienić styl w sypialni. W tym przypadku możemy przymocować takie wezgłowie również za pomocą śrubek czy różnego rodzaju zaczepek, jak i na rzepy (jeśli wezgłowie ma formę materiału).

Odpowiedni wybór wezgłowia łóżka to ważna rzecz – w końcu dzięki łóżku wysypiamy się i mamy siłę do wykonywania swoich obowiązków.