Domowe porady

Design w łazience

Jednym z ważniejszych elementów każdej kuchni i łazienki jest armatura wodna. Wybierając baterie, należy wziąć pod uwagę nie tylko wygląd. Podpowiadamy, na co należy zwrócić uwagę przy kupnie baterii łazienkowych i kuchennych.

Rodzaje baterii

W sprzedaży jest mnóstwo różnych baterii. Dlatego zanim wybierzemy do sklepu, musimy zdecydować, jakie parametry ma mieć nasza bateria. Baterie mogą się różnić sposobem montażu (podtynkowe, ścienne, stojące), ilością kurków (jedno lub dwuuchwytowe) oraz sposobem obsługi (klasyczne, bezdotykowe, samozamykające się, sterowane elektronicznie). Ważny jest też rodzaj wylewki, która może być ruchoma, nieruchoma lub wyciągana. Wylewki mogą mieć też różny kształt.  Wszystkie te cechy mogą występować w różnych kombinacjach, dlatego należy zawsze dokładnie poznać produkt przed zakupem.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze

Zwykle mamy jakiś pomysł na baterie w kuchni i łazience. Najczęściej kupując patrzymy, czy będą one pasowały do pozostałego wyposażenia. Rzadziej zwracamy uwagę na inne, ważne przy użytkowaniu parametry. Wybierając nowoczesne rozwiązania, zapłacimy wprawdzie nieco więcej, ale za to zaoszczędzimy podczas użytkowania. Lepiej wybrać baterię jednouchwytową lub samozamykającą się. Oszczędności na wodzie mogą wynieść nawet 50%! Sprawdźmy koniecznie, jaka musi być długość wylewki. Właściwa długość to wygoda podczas użytkowania. Zwróćmy też uwagę na głowicę. Ceramiczne są bardziej wytrzymałe niż uszczelkowe. Bardzo istotna jest jakość baterii. Jest sporo firm, które oferują baterie wysokiej jakości, o nowoczesnym wyglądzie i w dobrych cenach. Polecamy jednak szczególnie produkty polskiej firmy http://www.bluewater.pl, która od lat produkuje krany i inne elementy armatury.

Najczęstsze błędy przy zakupie

Jeśli nie jesteśmy hydraulikami, to przy kupnie kranu uwagę zwracamy przede wszystkim na wygląd. Tymczasem świetnie wyglądająca bateria, może się okazać kompletnym niewypałem. Kupując wyjątkowo oryginalny w wyglądzie kran o ostrych kształtach, zapewniamy sobie spore problemy z czyszczeniem. Lepiej wybrać modele o obłych kształtach. Baterie kuchenne powinny być dobrze dostosowane do kształtu i wymiarów zlewozmywaka. To nie tylko długość wylewki, ale także wysokość kranu i sposób montażu. Do małych zlewozmywaków lepsza będzie wylewka nieruchoma.