Domowe porady

Jaki dach tańszy – płaski czy dwuspadowy?

Podczas budowy domu, a także każdego innego budynku, bardzo istotną kwestią są koszty. Wybór dachu, który będzie przedstawiał najlepszy stosunek ceny do jakości, nie jest wcale oczywisty. Płaski czy dwuspadowy? Który z nich okaże się tańszy?

Rozważając rodzaj dachu, warto wziąć pod uwagę zarówno nakłady finansowe związane z jego konstrukcją oraz budową, jak i późniejszą eksploatacją, a także renowacjami. Choć dachy dwuspadowe cieszą się zdecydowanie większą popularnością, nie zawsze najbardziej się opłacają. Płaskie dachy są niedoceniane, ponieważ wzbudzają skojarzenia z mało atrakcyjnymi budynkami z czasów PRL-u. Współczesna technika rozwija się jednak w zawrotnym tempie i proponuje nowoczesne rozwiązania. Dzięki temu dachy o minimalnym kącie nachylenia zyskują na popularności. Zwłaszcza w nowoczesnych minimalistycznie zaaranżowanych budynkach.

Prosta budowa płaskiego dachu

Koszt budowy dachu zależy od wielu czynników: powierzchni, wykorzystanych materiałów, cennika ekipy budowlanej czy zaawansowania konstrukcji. Jak pokazuje praktyka, różnica w kosztach budowy pomiędzy tymi dwoma rodzajami dachów może sięgać nawet 20% na korzyść dachu płaskiego! Budowa dachu płaskiego jest prostsza. Z tego powodu często jest też tańsza. 

Tańsza izolacja dachu płaskiego

Termoizolacja oraz zabezpieczenia przed wilgocią kosztują znacznie więcej w przypadku dachu dwuspadowego. Jest to spowodowane większą liczbą warstw oraz wyższą ceną samych materiałów niezbędnych do takiej konstrukcji. Jeśli decydujesz się na płaski dach, rozważ jego wysokojakościowe pokrycie. Taka decyzja znacząco zmniejszy koszty późniejszych remontów i prac renowacyjnych. Najlepszym wyborem do tego celu jest membrana EPDM. Wykazuje się ona najlepszymi, udowodnionymi właściwościami hydroizolacyjnymi na świecie, a także odpornością na wiele czynników środowiskowych. 

dach

Koszty eksploatacji 

Dachy płaskie są bardziej odporne na działanie porywistego wiatru niż dachy dwu- lub wielospadowe. W związku z tym nieczęsto ulegają zerwaniom i wymagają rzadszych napraw spowodowanych przez mocne powiewy. Płaski dach, który jest odpowiednio zaprojektowany, pozwala także znacząco ograniczyć straty ciepła wewnątrz budynku. A to przekłada się na dodatkowe oszczędności.

Dużym walorem dachu płaskiego jest także możliwość montażu na jego powierzchn paneli słonecznych, będących efektywnym źródłem elektrycznej energii odnawialnej. Wszystko to wpływa na koszt eksploatacji, a także przyczynia się do wyraźnie niższej ceny dachu płaskiego w porównaniu do dwuspadowego.

Źródło: https://www.dohmann.pl/