Sposoby na ogrzewanie domu fotowoltaiką
Świadomość Polaków na temat odnawialnych źródeł energii stale rośnie. Jest to bardzo korzystna tendencja. Ciekawym rozwiązaniem ostatnich czasów jest ogrzewanie fotowoltaiczne. Okazuje się, że dom może być ogrzewany z wykorzystaniem fotowoltaiki. Jakie są sposoby takiego ogrzewania i jak one działają?
Sposoby ogrzewania fotowoltaiką
Wytwarzana przez fotowoltaikę energia zazwyczaj jest energią elektryczną. Właśnie w tym celu montuje się tzw. panele słoneczne. Całe zjawisko wytwarzania prądu elektrycznego przez panele fotowoltaiczne opiera się na zjawisku fotoelektrycznym zewnętrznym. Polega ono na wybiciu przez foton światła elektronu z ostatniej powłoki atomu, czyli powłoki walencyjnej. Tak wytwarzany prąd ulega następnie przemianie w inwerterze na prąd zmienny (przemienny). Jak się to ma do ogrzewania domu? Okazuje się, że wytworzoną energię elektryczną wystarczy wykorzystać do zasilania ogrzewania elektrycznego. Urządzeń elektrycznych stosowanych w tej technologii jest wiele.
Specyfika farm fotowoltaicznych ich budowa to temat dość szeroki – w tym celu postanowiliśmy porozmawiać z firmą Fotowoltaika APP Energy sp. z o.o.,specjalizującą się w wykonywaniu zarówno ogromnych farm fotowoltaicznych, jak i małych, przydomowych mikroinstalacji fotowoltaicznych.
Pompy ciepła
O pompach ciepła usłyszeć można coraz częściej. Największą zaletą tego typu ogrzewania jest największa wydajność w porównaniu z pozostałymi urządzeniami. Sama pompa ciepła jest łatwa w montażu i zainstalować ją można w już wykończonym budynku. Urządzenie to ma niewielkie rozmiary. Kolejną ogromną zaletą jest to, że pompy ciepła mogą nie tylko zasilać centralne ogrzewanie domu, ale także chłodzić go w ciepłe letnie dni. Już z 1 kWh prądu elektrycznego, pompa ciepła może wytworzyć 4 kWh energii cieplnej.
Kocioł elektryczny
Kocioł grzewczy to urządzenie proste w montażu, ale zajmujące dużą przestrzeń. Typowy kocioł, który jest najczęściej dostępny na rynku służy jedynie do ogrzewania domu. Nie ogrzewa jednak wody. Aby taka funkcja była możliwa, konieczne jest zainstalowanie dwufunkcyjnego urządzenia, co wiąże się z dodatkowymi kosztami. Ocenia się, że z 1 kWh prądu elektrycznego wytwarzane jest 1 kWh ciepła. Oznacza to, że kocioł elektryczny jest około 4 razy mniej wydajny niż pompa ciepła.
Folie grzewcze
Trzecia możliwość ogrzewania fotowoltaicznego różni się znacząco od dwóch poprzednich. Folie grzewcze to maty, które mogą zostać zainstalowane w podłodze lub suficie pomieszczeń. Wykorzystują one energię elektryczną wyprodukowaną przez panele słoneczne, do emisji promieniowania podczerwonego. Promieniowanie to prowadzi do podwyższenia temperatury w pomieszczeniu.
Montaż folii grzewczych powinien odbywać się już na etapie budowy domu, gdyż ich instalacja w gotowym budynku jest bardzo problematyczna. Koszt samych mat grzewczych nie jest wysoki. Do sprawnego funkcjonowania potrzebują one jednak dużo energii elektrycznej, co sprawia że konieczne jest zainwestowanie w panele słoneczne o wyższej mocy.
Zalety ogrzewania domu fotowoltaiką
Największą zaletą ogrzewania domu fotowoltaiką jest brak emisji szkodliwych pyłów i dwutlenku węgla (CO2). Jest to rozwiązanie bardzo przyjazne środowisku. Kolejną zaletą jest też duża niezależność. Szczegółowa oferta dotycząca paneli fotowoltaicznych, oferowanych przez firmę App Energy dostępna jest pod następującym adresem: https://appenergy.pl/produkty/panele-fotowoltaiczne/ – dzięki niej poznasz specyfikę każdego z modułów i będziesz miał szansę na wybór tego najbardziej dla ciebie odpowiedniego.
Instalacja ogrzewania fotowoltaiką to jednorazowy koszt. Choć koszt ten może być wysoki, to warto mieć świadomość, że dostępnych jest wiele programów współfinansowania ekologicznych źródeł energii. Tendencja cen prądu jest rosnąca. Dla osób posiadających ogrzewanie fotowoltaiczne nie ma to jednak żadnego znaczenia.