Informacje

Palenisko ogrodowe – jak zabezpieczyć przed zimą?

Nadchodząca jesień to czas kiedy trzeba poważnie zabrać się za porządki w ogrodzie. Przygotowania do zimy obejmują wiele działań, a jednym z nich jest zabezpieczenie na ten czas paleniska wraz ze wszystkimi dodatkami do grillowania. Co prawda jesienna aura pozwala jeszcze na organizowanie spotkań w ogrodzie przy ognisku, jednak powoli można przygotować plan konserwacji całego wyposażenia. Sprawdź jak przygotować palenisko do zimy, by za kilka miesięcy rozpocząć sezon bez konieczności kupowania nowego sprzętu.

Jak czyścić i konserwować palenisko

Regularne czyszczenie paleniska ogrodowego jest niezbędne, jeśli chcesz, żeby służyło Ci niezawodnie przez bardzo długi czas. Jeżeli palenisko jest częścią grilla, nie zapomnij również o dokładnej pielęgnacji rusztu, kociołka i pozostałych elementów wyposażenia. Jak czyścić i konserwować palenisko, by zawsze wyglądało estetycznie i bez zarzutu spełniało swoją funkcję:

  • z misy paleniska pozbądź się pozostałości popiołu oraz resztek niedopalonego drewna lub węgla,
  • zaschnięty tłuszcz i resztki jedzenia łatwo usuniesz kiedy wcześniej rozgrzejesz ruszt – wysoka temperatura roztopi nieczystości,
  • uporczywe zabrudzenia usuniesz specjalną wyprofilowaną szczotką o drucianym włosiu,
  • przygotuj ciepłą wodę i płyn do mycia naczyń bądź środki przeznaczone typowo do czyszczenia grilla,
  • pamiętaj o wytarci czyszczonych powierzchni do sucha, by uchronić je przed pojawieniem się rdzy.

Kiedy już palenisko ogrodowe i ruszt będą lśnić, czas schować je wraz z pozostałymi częściami w bezpieczne miejsce. Garaż lub altana sprawdzi się idealnie na przechowanie grilla i osłonięcie go przed działaniem mrozu, śniegu i deszczu.

Dlaczego warto zabezpieczyć palenisko na zimę

Tak jak troszczysz się o estetyczny wygląd ogrodu i znajdujące się tam rośliny, tak samo należy zadbać o jego wyposażenie. Na szczególną uwagę zasługuje palenisko, ruszt i inne akcesoria, za pomocą których w lecie przygotowujesz posiłki podczas plenerowych biesiad. Po wielu spotkaniach z rodziną czy znajomymi przy grillu obowiązkowo wyczyść i zabezpiecz cały sprzęt na zimę, by już na wiosnę na nowo rozpocząć ucztowanie. Oto dlaczego warto zabezpieczyć palenisko na zimę:

  • utrzymane w czystości przez wiele lat będzie wyglądać jak nowe,
  • po zimie uruchomisz grill natychmiast, bez konieczności czyszczenia uciążliwych zabrudzeń,
  • jedzenie przygotowane na czystym ruszcie smakuje lepiej i jest zdrowsze,
  • zadbane palenisko pięknie prezentuje się w ogrodzie.

Już teraz przygotuj się do wiosny i kolejnych przyjęć, które będzie umilał ogień z paleniska.