Osuszanie mieszkań po zalaniu – jak wygląda?
Mieszkanie w bloku, kamienicy lub apartamentowcu ma swoje zalety. Zdarzają się jednak takie sytuacje, które mogą znacząco uprzykrzyć nam życie – jest to m.in. zalanie lokum przez sąsiada. Zdarza się także, że to my sami jesteśmy źródłem problemu – zapomnieliśmy zakręcić wodę lub korzystaliśmy z uszkodzonej pralki. Co zrobić w takim przypadku? Jak wygląda osuszanie mieszkań i ile trwa ten proces?
Osuszanie mieszkań – jak wygląda w praktyce?
Wybór najskuteczniejszej metody osuszania zależny jest od tego, z jakim poziomem wilgoci mamy styczność oraz o jakim budynku lub pomieszczeniu mowa. Najlepiej jest powierzyć powyższe prace specjalistom – oni wiedzą najlepiej, który sposób będzie najlepszy. Może być to m.in. osuszanie kondensacyjne, mikrofalowe, absorpcyjne czy też podposadzkowe. Powyższe metody określane są jako nieinwazyjne, a wykorzystuje się je do usuwania wilgoci na ścianach wewnętrznych. W przypadku całych budynków i ścian zewnętrznych mówimy o iniekcji krystalicznej lub termicznej.
Ile trwa osuszanie mieszkań o niewielkim metrażu?
Sam proces osuszania mieszkań oraz domów nie zawsze jest skomplikowany. Specjaliści zajmujący się tego rodzaju usługami dokładnie wiedzą, jaki sprzęt powinien zostać zastosowany, aby uzyskać jak najlepsze efekty i to w jak najkrótszym czasie. Dla niektórych klientów najważniejszy jest właśnie czas – zwłaszcza wtedy, kiedy nie mają drugiego lokum, w którym mogliby zatrzymać się dłużej. Najczęściej zadawane pytanie to właśnie te, które związane są z terminem ukończenia prac.
Należy wskazać, że osuszanie mieszkań bywa często prostsze od procesu osuszania domów – tutaj prace mogą trwać nawet do kilku miesięcy, zwłaszcza w przypadku domków jednorodzinnych. Mieszkania są zazwyczaj mniejsze, dlatego ma to realny wpływ na to, jak szybko pozbędziemy się wilgoci. Trzeba jednak pamiętać, że istnieją jeszcze inne czynniki, które także mają znaczenie – jest to przede wszystkim ogólny stan budynku oraz wewnętrznych i zewnętrznych ścian. Należy również zwrócić uwagę na to, z jakimi materiałami mamy styczność.
Najważniejsze jest jednak znalezienie głównej przyczyny problemu. Specjaliści powinni rozpocząć pracę właśnie od wyeliminowania tego czynnika, który spowodował pojawienie się wilgoci. Dopiero wtedy możliwe jest przystąpienie do osuszania i zapewnienia, że będzie ono skuteczne.
Osuszanie mieszkań – jak się przygotować?
Jeżeli osuszanie mieszkań nie jest nam tematem dobrze znanym – warto poznać kilka faktów dotyczących tego, jak powinno wyglądać prawidłowe przygotowanie lokum do powyższych prac. Przede wszystkim, gdy tylko zauważymy problem, powinniśmy w pierwszej kolejności zadbać o swoje bezpieczeństwo. Jeżeli powodem jest odkręcony kran – postarajmy się szybko odciąć źródło problemu. Zachowajmy jednak ostrożność, jeżeli obawiamy się, że wilgoć mogła naruszyć instalację elektryczną.
Gdy sytuacja zostanie opanowana – postarajmy się uratować jak najwięcej przedmiotów i przygotujmy mieszkanie dla ekipy, która będzie wiedziała, jak rozmieścić w pomieszczeniach sprzęt do osuszania. Na ten czas powinniśmy oddać zalane lokum w ręce specjalistów. Zabierzmy ze sobą najważniejsze rzeczy. W zależności od zastosowanej metody – najpewniej konieczne będzie też wyniesienie roślin i zabranie zwierząt.
Więcej na osuszarnia.pl