Domowe porady

Wybieramy lampy ścienne nad łazienkowe lustro

Oświetlenie łazienkowe montowane nad lustrem powinno być nie tylko funkcjonalne, ale również stylowe. Odpowiednio dobrane lampy ścienną zapewniają bezpieczeństwo, komfort i precyzję wykonywania różnych czynności przed lustrem i stają się ważną dekoracją łazienkowego wnętrza.

Lustro jest podstawowym elementem wyposażenia każdej łazienki. Aby spełniało swoją funkcję, musi zostać optymalnie doświetlone. To podstawa komfortu i bezpieczeństwa wykonywania różnych, precyzyjnych czynności, np. mycia zębów, nakładania make-upu, golenia się czy czesania. Niepożądane w tej strefie jest zarówno zbyt intensywne i chłodne, jak również zbyt słabe i pomarańczowe światło. Jakie oświetlenie ścienne zapewni wymagany blask i uatrakcyjni wystrój łazienki?

Najważniejsze zasady wyboru lamp ściennych nad łazienkowe lustro

  1. Oświetlenie ścienne nad łazienkowym lustrem musi być funkcjonalne – solidnie wykonane i bezproblemowe do utrzymania w czystości.
  2. Sprawdzaj klasę szczelności. Oświetlenie łazienkowe jest prawie zawsze, w mniejszym lub większym stopniu, narażone na wilgoć.
  3. Nie zapominaj o dekoracyjnej funkcji lamp ściennych w łazience. Podejdź do ich zakupu z takim samym zaangażowaniem, jak do wyboru oświetlenia salonu czy sypialni.
  4. Do oświetlania lustra łazienkowego znakomicie sprawdzają się lampy ścienne LED, emitujące blask o barwie neutralnej, zbliżonej do światła dziennego, ewentualnie lekko chłodnej.

Lampy ścienne nad lustrem a klasa szczelności

Przeglądając nowoczesne lampy ścienne, z pewnością zauważysz, że zdecydowana większość z nich posiada stopień ochrony IP20. Takim oprawom nie zagrażają owady. Nie trzeba się również obawiać przypadkowego dotknięcia. Nie są one jednak odporne na działanie wilgoci, także pochodzącej ze skraplającej się po kąpieli pary wodnej. Dlatego w łazienkach bezpieczniej jest zastosować lampy ścienne ze wskaźnikiem szczelności co najmniej IP44. To dlaczego w wielu profesjonalnych projektach łazienek można zobaczyć modne lampy ścienne bez podwyższonej klasy szczelności? Bo w przypadku przestronnych salonów kąpielowych, z odpowiednią wentylacją i wysokim lustrem, lampa ścienna z IP20, solidnie wykonana i zamontowana w bezpiecznej odległości od źródeł wody, nie powinna przysparzać problemów.

Lampy ścienne a rozmiar i kształt łazienkowego lustra

Lampy ścienne powinny być dopasowane do rozmiaru i kształtu oświetlanego lustra. Najczęściej nad umywalkami spotykane są tafle prostokątne, rzadziej okrągłe. Do oświetlania prostokątnego lustra doskonale sprawdzi się minimalistyczna, podłużna lampa ścienna. Jej szerokość powinna być adekwatna do szerokości tafli, aby ją w całości i równomiernie oświetlić. W przypadku bardzo długiego lustra, możesz zamontować kilka nietypowych lamp na ścianę, np. o obłych, nieregularnych kształtach. Masz w swojej łazience okrągłe lustro? Świetny efekt uzyskasz, montując lampy ścienne po obu bokach tafli, a nie nad nią.

Lampy ścienne a styl aranżacji łazienki

Lampy ścienne wybierane nad łazienkowe lustro powinny dobrze współgrać z pozostałymi źródłami światła i z ogólnym wystrojem oraz posiadać adekwatne do metrażu proporcje. W salonach oświetleniowych, zwłaszcza internetowych, znajdziesz dzisiaj lampy ścienne zaprojektowane we wszystkich, popularnych stylach wnętrzarskich. Możesz zdecydować się na prostą, dyskretną oprawę albo na wyrafinowane, dekoracyjne lampy ścienne, wybijające się z całej aranżacji. Wszystko zależy od Twojej wizji.