Domowe porady

Jak urządzić swoje pierwsze mieszkanie? 5 pomysłów na ciekawy wystrój

Urządzanie mieszkania to nie lada wyzwanie! Może być szczególnie trudne, gdy mierzysz się z nim po raz pierwszy. Nie martw się na zapas – przygotowaliśmy kilka pomysłów na aranżację wnętrza, które będzie modne i wygodne. Możesz się nimi zainspirować albo stwierdzić, że nie przypadły ci do gustu i urządzić mieszkanie po swojemu. W końcu to twoje mieszkanie, kupione na własność od dewelopera w Warszawie. W końcu możesz zrobić co tylko chcesz!

1.  Minimalizm

Królujący ostatnio w świecie dekoratorskim minimalizm to styl, który przypadnie do gustu ludziom lubiącym prostotę. A także wszystkim antyfanom zbieractwa i kolekcjonerstwa – w minimalistycznie urządzonym wnętrzu dodatki ogranicza się do niezbędnego minimum, można więc postawić jakieś rośliny czy powiesić obraz lub zdjęcia, ale na pewno nie ma miejsca na kolekcję pamiątek z wakacji.

2. Retro

Jeśli lubisz stare meble (albo dostałeś je w komplecie z mieszkaniem w spadku po babci i masz smykałkę do majsterkowania), możesz urządzić mieszkanie w stylu retro. Znalezienie ładnych dodatków i mebli może stanowić wyzwanie, bo te nowoczesne vintage’owe są drogie, a szukanie na targach staroci wymaga czasu, a także pracy włożonej w odnawianie ich.  Jednak efekt, jaki można osiągnąć romantyzując na temat przeszłości jest oszałamiający – klimat rodzinnego domu przeniesiony do mieszkania w bloku to coś, nad czym warto pracować.

3. Styl prowansalski

Choć styl prowansalski dotyczy przede wszystkim urządzania domów i domków letniskowych, nic nie stoi na przeszkodzie, by zastosować go również w mieszkaniu w bloku. Jeśli możemy sobie pozwolić na wyłożenie fragmentów ścian kamieniem, powinniśmy to zrobić – doda to wnętrzu domowego charakteru. Kolejnym materiałem szeroko wykorzystywanym w stylu prowansalskim jest bielone drewno – kilka mebli z tego materiału w połączeniu z odpowiednimi dodatkami przeniesie nas na francuską prowincję, z dala od zgiełku miasta.

4. Styl skandynawski

Styl skandynawski opiera się na prostocie. Wnętrza są przestronne (lub takie udają) i jasne. Dominują naturalne materiały – zwłaszcza drewno. Styl skandynawski spopularyzowała sieć IKEA, jednak nie tylko tam można znaleźć odpowiednie meble i dodatki. Wszelkie projekty, które są proste i funkcjonalne, lekkie dla oka, sprawdzą się we wnętrzu w stylu skandynawskim. Nie znaczy to, że będzie ono nudne – można ożywić je dodatkami czy kolorowymi tkaninami, tak na obiciach foteli, jak w postaci zasłon czy dywanów.

5. Modern classic

Modern classic to nowoczesne spojrzenie na klasykę wystroju wnętrz. Wielu współczesnych designerów wzoruje się na kultowych meblach z epoki PRL. Udoskonalając je i projektując nowe, lepsze wersje klasycznych mebli, wprowadzają nową jakość, jednocześnie nie narzucając nowoczesności czy minimalizmu. Modern classic to dobre rozwiązanie praktycznie dla każdego, gdyż jest to styl neutralny i dający się mocno modyfikować i dostosowywać do indywidualnych gustów i pragnień.