Dom dla rodziny

Kostka brukowa – jak wybrać najlepszą?

Nieodzownym elementem projektowania przestrzeni wokół domu jest kostka brukowa. Tego typu nawierzchnię wykonujemy na lata.Warto więc wiedzieć czym kierować się w jej wyborze, gdyż błędy popełnione na tym etapie lub niedociągnięcia podczas jej układania mogą przesądzić o użyteczności posesji.

Nieodzownym elementem projektowania przestrzeni wokół domu jest kostka brukowa. Tego typu nawierzchnię wykonujemy na lata.Warto więc wiedzieć czym kierować się w jej wyborze, gdyż błędy popełnione na tym etapie lub niedociągnięcia podczas jej układania mogą przesądzić o użyteczności posesji.

Kryteria wyboru

Każdy producent kostki brukowej stara się ją wykonać w jak najlepszej jakości dbając o walory estetyczne oferowanych materiałów oraz właściwości techniczne.Wybierając kostkę brukową warto wiedzieć jakie parametry wziąć pod uwagę. Czym kostka brukowa różni się od siebie? Jest to kilka parametrów:

  • Kształt–kostka brukowa charakteryzuje się różnorakim kształtem. Oprócz tych tradycyjnych są też kostki o nieregularnych kształtach, które ciekawie wyglądają w ogrodzie, czy kostki geometryczne stosowane w nowoczesnej architekturze. Oprócz tego wyróżniamy kostki ekologiczne o dużych wypustach dystansowych.
  • Krawędzie–uwagę należy zwrócić także na krawędzie kostki, które mogą być bez fazy lub z fazą. Jest to ukośnie ścięta krawędzią, która pełni funkcję ochronną. Krawędzie mogą być ostre, zaokrąglone lub nieregularne.
  • Powierzchnia–z reguły powierzchnia kostki jest gładka, jednak jest też duża grupa kostek imitujących kamień naturalny. Ich powierzchnia jest szorstka, pokryta naturalnym kruszywem.
  • Kolor–Kostki brukowe produkowane są w różnych kolorach: szarym, grafitowym, czerwonym, brązowym czy żółtym. Są to tylko niektóre z kolorów, jednak duża ich różnorodność pozwoli wybrać nam kolor idealnie dopasowany do aranżacji budynku, czy ogrodu.
  • Wymiary– kostki brukowe mają różną wysokość i szerokość. Cieńszą i lżejszą kostkę możemy ułożyć w ogrodzie, a wykonując podjazd z kostki brukowej musimy zdecydować się na bardziej trwałą. Dzięki różnorodności wymiarów,kostki można swobodnie ze sobą łączyć, dzięki czemu nawierzchnia wygląda naturalnie.
kostka brukowa

Na co zwrócić uwagę?

Znamy już cechy jakimi charakteryzuje się kostka brukowa. Zastanówmy się więc, czym kierować się przy jej wyborze, gdyż asortyment jest naprawdę duży.

Na pewno wielu z nas zwróci uwagę na cenę, na którą składa się wiele czynników. Wiele zależy od producenta, dlatego warto wybierać tych najbardziej renomowanych. Kluczowa jest trwałość kostki. Każda z nich musi spełniać odpowiednie normy i poddawana jest specjalnym testom, które mają potwierdzić ich odporność na śnieg, czy mróz. Ważnym elementem jest także ścieralność i nasiąkliwość. Aby to sprawdzić, możemy poprosić sprzedawcę o szczegółowe informacje, gdyż wiele firm poświadcza jakość kostki certyfikatem ISO 9002. Warto też dowiedzieć się, jaka gwarancja obowiązuje na zakupiony produkt.Kostkę warto dobrać kolorystycznie do elewacji budynku, a jej obrzeża ograniczyć krawężnikami, a w razie potrzeby zastosować korytko ściekowe. Jej idealne wykończenie i docelowe walory estetyczne możemy zyskać powierzając prace wyspecjalizowanej ekipie. Dzięki temu mamy też gwarancję, że ułożona nawierzchnia jest wykonana fachowo i zgodnie ze standardami rekomendowanymi przez producenta.