Informacje

Jak wykonać instalację odgromową?

W naszym kraju burze w sezonie letnim zdarzają się bardzo często. Stanowią realne zagrożenie dla budynków mieszkalnych, dlatego też warto zadbać o odpowiednie zabezpieczenie swojego domu. Jednym z najskuteczniejszych sposobów są instalacje odgromowe. Wiele osób zastanawia się czy są w stanie wykonać taką instalację samodzielnie oraz z czego powinna się składać. Podpowiadamy.

Czy samodzielne wykonanie instalacji odgromowej jest dobrym pomysłem?

Nie da się ukryć, że w dzisiejszych czasach wielu z nas poszukuje oszczędności. Jest to całkowicie zrozumiałe. Jednakże w kwestii bezpieczeństwa swojego mienia oraz bliskich nam osób nie warto oszczędzać. Osoby, które zastanawiają się jak wykonać instalację odgromową bardzo często nie posiadają wiedzy oraz doświadczenia niezbędnych podczas wykonywania tego typu prac.
I choć w Internecie znaleźć możemy wiele artykułów oraz filmików instruktażowych jak bezpiecznie wykonać instalację odgromową nie polecamy tego rozwiązania. Nie mając wiedzy trudno jest bowiem wykonać odpowiedni projekt oraz wybrać materiały, które zapewnia skuteczne przewodzenie prądu w przypadku uderzenia pioruna. Znacznie lepszym pomysłem jest skorzystanie z usług doświadczonych profesjonalistów, którzy zapewnią nam skuteczne zabezpieczenie naszego domu takich jak np. firma Izosky

Jak wyglądają poszczególne etapy wykonywania instalacji odgromowej?

Wykonywanie instalacji odgromowej to proces, który składa się z wielu elementów. Pierwszym z nich jest wykonanie projektu, który rozpoczyna się od analizy ryzyka. Dzięki temu instalacja będzie dopasowana do budynku mieszkalnego i skuteczna w działaniu. Po wykonaniu projektu instalacji oraz uziemienia, które jest konieczne następuje montowanie zwodów poziomych. Najczęściej wykonywane są one z drutu aluminiowego na uchwytach ocynkowanych ogniowo. Kolejny krok to mocowanie zwodów pionowych czyli iglic i masztów. Następnie przechodzi się do montażu zwodów odprowadzających oraz wykonania uziemienia o odpowiednich właściwościach.

Co gwarantuje profesjonalne wykonanie instalacji odgromowej?

Decydując się na skorzystanie z usług profesjonalistów zajmujących się wykonywaniem instalacji odgromowych zyskujemy pewność, że zabezpieczenie, w które wyposażyliśmy nasz dom jest skuteczne i spełnia normy. Profesjonaliści, którzy wiedzą jak wykonać instalację odgromową nie tylko sprawdzają jej skuteczność poprzez dokonywanie pomiarów rezystancji uziemienia, ale również dają nam dostęp do szeregu dokumentów, które potwierdzają, że jest to skuteczne zabezpieczenie. Mowa tu między innymi o protokole z pomiarów, schemacie instalacji odgromowej, gwarancji, deklaracji zgodności na użyte w trakcie budowy elementy oraz skanach uprawnień.

Podsumowując, napięcie elektryczne spowodowane uderzeniem pioruna jest zbyt duże by ryzykować korzystanie z samodzielnie wykonanej instalacji odgromowej. Nie mając doświadczenia, odpowiedniej wiedzy oraz sprzętu pomiarowego trudno będzie wykonać nam bowiem zabezpieczenie, które spełni wszystkie nasze oczekiwania i będzie stanowiło odpowiednią ochronę. Ponadto należy wciąć pod uwagę fakt, że firma wykonująca instalację bierze na siebie pełną odpowiedzialność za jej działanie.