Domowe porady

Jak za pomocą lamp wiszących ożywić wystrój salonu?

Współcześnie projektowane lampy wiszące są czymś znacznie więcej niż tylko praktycznym źródłem światła. Coraz częściej oferują wspaniały, wręcz artystyczny design. Pozwalają rozświetlić wnętrze z wyobraźnią i charakterem. Dzisiaj skupimy się na tym, jak za pomocą oświetlenia wiszącego ożywić wystrój salonu. Zapraszamy!

Rodzaje lamp wiszących

Lampy wiszące stanowią najbardziej rozbudowaną i zróżnicowaną grupę wśród produktów oświetleniowych. Kategoria ta obejmuje m.in.:

 • klasyczne, kryształowe żyrandole o mocno dekoracyjnym charakterze,
 • designerskie, modne żyrandole w minimalistycznym stylu,
 • nowoczesne lampy wiszące o geometrycznych kształtach,
 • industrialne oświetlenie wiszące o surowym, fabrycznym wyglądzie,
 • pełne ciepła, prostoty i naturalności modele skandynawskie,
 • projekty w klimatach retro i vintage, inspirowane wzornictwem z różnych epok,
 • lampy wiszące w wakacyjnym stylu boho, z bambusowymi abażurami.

Każda z tych lamp wiszących jest w stanie ożywić nasz wystrój.

Jak wybrać idealne lampy wiszące do salonu?

Wybierając lampę wiszącą lub żyrandol do salonu, weźmy pod uwagę:

 • metraż i wysokość pomieszczenia,
 • styl i kolorystykę wnętrza,
 • docelową funkcję lampy w danej lokalizacji,
 • indywidualne potrzeby i preferencje domowników,
 • kwestię energooszczędności i ekologii.

W przestronnym salonie warto zawiesić rozłożysty, wielopunktowy żyrandol, który skutecznie rozświetli dużą przestrzeń i stanie się focal pointem aranżacji. Natomiast w mniejszym salonie lepiej sprawdzą 2-4 mniejsze lampy wiszące niż jedna w rozmiarze XXL. Z kolei w niższych wnętrzach rozważmy zastąpienie długich lamp wiszących sufitowymi.

Oświetlenie wiszące powinno tworzyć ze ścianami, podłogami, meblami, dodatkami i innymi źródłami światła spójną i harmonijną całość. Ale bez obaw – mamy naprawdę szerokie pole do popisu. Na topie są eklektyczne aranżacje, więc nie musimy kupować lampy zaprojektowanej w tym samym stylu, co salon. Liczy się dobry pomysł i zachowanie spójności. Możemy np. zamontować oryginalny, nowoczesny żyrandol w eleganckim, klasycznym wnętrzu. W ten sposób uzyskamy aranżację w klimacie modern classic.

Ważne jest także, aby oświetlenie wiszące dobrze spełniało swoją rolę w danym miejscu. Inna lampa jest potrzebna do pracy i czytania, inna do budowania relaksującej atmosfery, a jeszcze inna do rozganiania mroku z wszystkich zakamarków.

Jeśli zależy nam na energooszczędności, proekologiczności i długowieczności oświetlenia wiszącego, wybierzmy żyrandol LED, najlepiej z wbudowanym źródłem światła.

Lampy wiszące, które wprowadzą do salonu energię i klimat

Designerskie lampy wiszące potrafią ożywić każde wnętrze, wprowadzić do salonu niesamowity klimat i zaakcentować jego indywidualność. W poszukiwaniu źródła światła i nowej energii, rozglądajmy się za projektami w stylu orientalnym, boho, marynistycznym, skandynawskim, modern glam, pop-art lub loftowym. To lampy niezwykle klimatyczne i wyróżniające się na tle innych. Nie sposób przegapić ich obecności we wnętrzu. Jeżeli brakuje nam pomysłu, warto zaobserwować i regularnie śledzić popularne profile wnętrzarskie na Instagramie. Zapewnimy sobie codzienną, sporą dawkę inspiracji, zgodnych z najnowszymi trendami – całkowicie za free.