Domowe porady

Jak wybrać zbiornik na gaz płynny?

Ogrzewanie gospodarstw domowych gazem płynnym to rozwiązanie, które w Polsce ma coraz więcej zwolenników. Planując montaż takiej instalacji, trzeba dobrze zastanowić się nad wyborem odpowiedniego zbiornika na gaz.

Zbiornik naziemny czy podziemny – który lepszy?

 

Wybór zbiornika na gaz płynny podyktowany jest paroma istotnymi przesłankami. Na uwadze trzeba mieć przede wszystkim wielkość posesji oraz poziom wód gruntowych na danym terenie. Z racji na to, że instalacja ze zbiornikami naziemnymi zajmuje sporo miejsca,  są one przeznaczone na większe działki, gdzie poziom wód gruntowych jest wysoki. W przypadku zbiorników podziemnych wygląda to odwrotnie, niemniej trzeba brać poprawkę na to, że montaż całej instalacji jest droższy i bardziej czasochłonny.

 

Zbiornik na gaz płynny – jaka pojemność?

 

Firma Amerigas proponuje zbiorniki o następujących pojemnościach: 2700 l, 4850 l oraz 6600/6700 l. Ofertę wybranego dostawcy należy koniecznie sprawdzić pod tym właśnie kątem, niemniej na potrzeby gospodarstw domowych w zupełności wystarczające okazują się najmniejsze pojemności. Na budowę instalacji ze zbiornikiem o pojemności do 7 m3 nie jest potrzebne pozwolenie, chociaż oczywiście takie przedsięwzięcie wymaga zgłoszenia odpowiednim organom. Obowiązkowe są również przeglądy instalacji, co w rozmowach z klientami podkreślają przedstawiciele firmy Amerigas. Opinie na temat usług świadczonych przez tego dostawcę zdecydowanie zachęcają do sprawdzenia oferty.

 

Zbiornik na gaz płynny – dlaczego warto?

 

Na instalację zbiornikową na gaz płynny warto postawić z wielu powodów. Przede wszystkim taki sposób ogrzewania domu jest bardzo wygodny i praktycznie bezobsługowy. Użytkownik ustawia jedynie parametry kotła grzewczego, a dostawą gazu i konserwacją instalacji zajmuje się dostawca. Rynek omawianych usług jest niezwykle konkurencyjny, a ceny na nim nie są regulowane odgórnie, jak ma to miejsce np. z cenami gazu ziemnego czy energii elektrycznej. Gaz płynny jest ponadto wydajnym, czystym i ekologicznym paliwem.