Informacje

Poprawny montaż okien dachowych. Sprawdź, jak zrobić to dobrze!

Z całą pewnością można stwierdzić, że poprawny montaż okien dachowych jest niezwykle istotną kwestią w wielu przypadkach. Dlatego warto dowiedzieć się na jego temat nieco więcej, a także zapoznać się z różnymi aspektami związanymi z realizacją tego rodzaju działań.

Kiedy montować okna dachowe?

Wiele osób zastanawia się, kiedy jest najbardziej odpowiedni moment na montaż okien dachowych. Jednak na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Montaż tego rodzaju okien najlepiej przeprowadzać w tym samym momencie, co remont połaci dachowej. Dzięki temu wszystkie prace remontowe mogą przebiegać w prostszy i bardziej efektywny sposób, na co warto zwrócić szczególną uwagę. Oprócz tego zmniejszone jest również ryzyko wystąpienia nieszczelności w tym przypadku.

Ile trwa montaż okna?

Montaż okna dachowego może trwać bardzo różnie. Jest to zależne od kilku istotnych czynników. Wśród nich można przede wszystkim wymienić rodzaj wybranego okna, jego wymiary, a także rodzaj dachu. Oprócz tego duże znaczenie ma również fakt, czy podczas montażu okna konieczne będzie naruszenie struktury dachu. Jednak wyspecjalizowana ekipa może zamontować okno dachowe nawet w kilka godzin. Jest to jeden z głównych powodów zdecydowania się na powierzenie tego zadania wyspecjalizowanej firmie.

Wybór okien

Bardzo istotną kwestią podczas montażu okien z całą pewnością jest ich odpowiednie dopasowanie do swoich indywidualnych potrzeb, a także dachu, jaki się posiada. Dachy mogą mieć bardzo zróżnicowane nachylenie i to właśnie do niego powinno się dopasować wybór konkretnego okna. Przede wszystkim powinno się zwrócić uwagę na wysokość okna, która powinna być we właściwy sposób dopasowana do kąta pochylenia dachu. Dzięki temu wyglądanie przez okno będzie możliwe z dowolnej pozycji z wnętrza domu lub mieszkania. Im mniejszy kąt nachylenia ma dach, tym powinno się wybierać dłuższe okna. Dodatkowo powinno się również zwrócić uwagę na szerokość danego okna. Szerokość okna najlepiej dopasować do odległości, jakie znajdują się pomiędzy krokwiami. Z całą pewnością będzie to najlepsze rozwiązanie spośród wszystkich możliwych. Dlatego warto je rozważyć.

Rozmieszczenie okien

Kolejnym istotnym aspektem podczas montażu okien z całą pewnością jest ich odpowiednie rozmieszczenie, dlatego warto na ten aspekt zwrócić szczególną uwagę. Lepszym rozwiązaniem będzie montaż kilku mniejszych okien dachowych w równych odstępach niż jednego dużego okna. Dzięki temu do danego pomieszczenia wpada większa ilość światła. Oprócz tego okna można również z powodzeniem montować na różnych wysokościach połaci. Dzięki temu światło będzie dostępne w pomieszczeniu o różnych porach dnia, co jest bardzo dobrym rozwiązaniem.

Prawidłowy montaż

Okna dachowe z powodzeniem mogą być zamontowane praktycznie na każdym dachu. Warunkiem tego jest stworzenie odpowiedniego otworu na dane okno, który bez problemów je pomieści. Okna dachowe można zamontować na trzy różne sposoby. Wśród nich wymienia się następujące:

  • montaż na krokwiach, w którym okno montowane jest pomiędzy dwoma krokwiami. W tym rozwiązaniu powinno się zwrócić szczególną uwagę na rozstaw krokwi,
  • montaż na łatach, który jest polecany w przypadku, gdy okno jest sporo mniejsze niż rozstaw krokwi. Okno mocowane jest do łat, które znajdują się w konstrukcji dachu. Ten montaż przebiega w dość szybki i sprawny sposób, dlatego jest bardzo chętnie wybierany,
  • montaż na wymianach, który jest możliwy w przypadku okna szerszego niż krokwie. Obciążenie dachu, które powoduje okno przenoszone jest na tak zwane wymiany.

Jak wybrać firmę do montażu?

Montaż okna dachowego warto powierzyć profesjonalnej firmie. Takie rozwiązanie ma szereg korzystnych aspektów. Przede wszystkim cały proces montażu zostanie zrealizowany w szybki oraz sprawny sposób. Oprócz tego zadanie to zostanie wykonane w pełni poprawnie, a wszystkie możliwe nieszczelności zostaną wyeliminowane. Dzięki profesjonalnej ekipie komfort cieplny na poddaszu na pewno zostanie w odpowiedni sposób zwiększony.

_____________________________

Artykuł powstał dzięki uprzejmości firmy FastKraków