Małe mieszkanie

Jak pomalować sufit, ściany w małym salonie?

Salon jest pomieszczeniem w domu, w którym spędzamy najwięcej czasu. To miejsce, w którym przyjmujemy gości, musi więc pełnić funkcje reprezentacyjne. Nie bez znaczenia jest też to, że to miejsce relaksu. Właśnie dlatego należy salon zaaranżować tak, by był piękny, ale i ponadczasowy. Na jakie kolory postawić?

Jakie kolory wybrać do salonu?

W przypadku malowania salonu, dobierania do niego mebli i dodatków, wiele osób kieruje się trendami, które zdradzają projektanci wnętrz w internecie i w czasopismach wnętrzarskich. Ale to nie wszystkie porady, na jakie można liczyć. Przydatne są strony z artykułami poradnikowymi, których autorzy sprawdzają, na co najczęściej stawiają internauci. To, jakie kolory wybrać do salonu podpowiada ToCzytam.pl, zdradzając, jakie odcienie są modne i jak je łączyć, by stworzyć wnętrze marzeń.

Kluczowe jest bowiem to, by nie tylko wybrać kolor na ściany, czy odcienie dodatków, ale też by wszystko ze sobą dobrze współgrało. Zwłaszcza gdy chce się zaaranżować pomieszczenie spójne pod względem kolorów, ale i stylu. Nie każdy musi się na tym znać. Z powodzeniem można polegać na wskazówkach zamieszczonych w sieci.

Jakie rady skierowano do posiadaczy małych salonów? To właśnie one wydają się być najtrudniejsze podczas meblowania i malowania. Jakie kolory do małego salonu? Podpowiadamy.

Jak pomalować sufit w małym salonie?

Nie wiedzieć czemu, wiele osób zastanawia się, na jaki kolor pomalować sufit w małym pokoju? Sprawa wydaje się łatwa! Pod uwagę należy wziąć tylko i wyłącznie biel. W ten sposób nawet jeśli zdecydujemy się na ciemne meble lub kolor ścian, pokój będzie rozświetlony. Do wyboru jest kilka rodzajów białych farb do salonu. W przypadku małego wnętrza zdecydowanie najlepsza będzie farba satynowa o ciepłym odcieniu bieli. Sprawi, że promienie słońca nie będą powodować refleksów, ale też nie będą się tak załamywać, jak ma to miejsce przy matowym wykończeniu sufitu.

Choć są osoby, które chętnie pomalowałyby sufit na inny kolor niż biały, to w przypadku małego salonu lepiej się powstrzymać. Zwłaszcza jeśli w pomieszczeniu okna są małe i nie wpuszczają do wnętrza zbyt wiele światła dziennego.

Jak pomalować ściany w małym salonie?

A jaki kolor na ściany w salonie? Można postąpić dwojako. Wielbiciele ponadczasowych rozwiązań mogą szukać kolorów wśród palety tzw. bezpiecznych odcieni. Mowa o szarym kolorze ścian w salonie, ale też o beżowym i białym. To są kolory, które nigdy nie wyjdą z mody. Biały – pasuje do wszystkiego, ale niestety dość szybko się brudzi. Białe ściany idealnie pasują do wnętrz w skandynawskim i prowansalskim stylu. Szary kolor ścian w salonie będzie doskonały dla miłośników wnętrz o surowym wystroju. Zwłaszcza wyposażenie w stylu nowoczesnym i loftowym dobrze będzie się prezentowało na szarym tle. W przypadku miłośników wnętrz o ciepłych barwach, w tym ponadczasowej klasyki lub boho, świetnie sprawdzą się na ścianach w salonie wszelkie odcienie beżów.

Drugim podejściem do koloru ścian w salonie jest postawienie na mocny kolor. Najlepiej ograniczyć się do jednej/dwóch ścian w kontrastującym odcieniu. O jakim mowa? Można na przykład pomalować ścianę w salonie na zieleń o butelkowym odcieniu. Świetnie sprawdzi się też granat. W przypadku wielbicieli intensywnych barw, z pewnością strzałem w dziesiątkę będzie czerwień. Ważne jednak, by nie przesadzić. Kluczowe jest, by ściana nie spowodowała, że wnętrze będzie ciemne.