Dom dla rodziny

Kamienne inspiracje w naszym domu – parapety.

Wszyscy się zgodzimy, że elementy wykończeniowe w naszych domach nadają im ostateczny look. Dlatego też, nie bez znaczenia jest jakie dobierzemy i zastosujemy materiały wykończeniowe, by osiągnąć wymarzony i pożądany design.

Od kilku lat obserwujemy wielki powrót naturalnego kamienia i jego zastosowania w produkcji elementów wykończeniowych, między innymi takich jak: blaty kuchenne, blaty łazienkowe i parapety, kamień wykorzystywany jest także do dekoracji ścian w salonach, obudowy kominków, podłóg, podjazdów, ogrodzeń i wielu innych.

Jednym słowem w naturze jest moc, klasa i luksus.

Przyjrzyjmy się zatem parapetom, ten wydawało by się banalny element wyposażenia naszych domostw, oprócz funkcji użytkowej pełni także funkcję dekoracyjną i swoim wyglądem wpływa na ostateczny wygląd pomieszczenia czy też budynku w przypadku parapetów zewnętrznych.

Częste zadawane pytanie dotyczy materiału z jakiego powinny być wykonane parapety do naszych mieszkań i domów. Mając na uwadze rodzaj parapetu – zewnętrzny i wewnętrzny, wybór materiału nasuwa się sam. Parapety granitowe, właśnie ze względu na właściwości samego kamienia rekomendowane będą na zewnątrz, gdzie w przypadku parapetów wewnętrznych możemy zastosować także marmur.

blaty, kamień, kominkiwaligora

Dlaczego w takim razie granit stosujemy na zewnątrz? – granit to w świecie kamieni prawdziwy „mocarz”, jest to najtwardszy kamień pochodzenia naturalnego, powstaje w niezwykle ekstremalnych warunkach przeważnie wewnątrz wulkanów, jego struktura jest jednolita, odporna przede wszystkim na zmienność temperatur w tym na jej krańcowe wartości. Charakteryzuje się także bardzo wysoką nieścieralnością, odporny jest na kwasy, tłuszcze, jest wodoodporny. Jego trwałość jest ponadczasowa, opiera się modom, wnętrzom nadaje wrażenie przepychu. Do produkcji parapetów polecany jest granit polerowany, dzięki obróbce przypominać swoim wyglądem będzie powierzchnie lakierowane.

Parapety wewnętrzne także możemy wykonać z granitu, jednakże stałe warunki wewnątrz pomieszczeń, dają nam możliwość użycia marmuru, co pozwala na jeszcze większy wachlarz możliwości estetycznych.

Marmur też jest kamieniem o dość dużej twardości, jednakże wykazuje mniejszą odporność na zarysowania, działają na niego kwasy i tłuszcze pozostawiając trwałe ślady. Marmur jest mniej odporny na warunki zewnętrzne w porównaniu do granitu, dlatego też bardziej rekomendowany jest do zastosowania wewnątrz pomieszczeń. Marmur jest bardzo dobrym przewodnikiem ciepła, co przyczynia się do jego wykorzystania jako materiału do wyrobu podłóg w łazienkach i kuchni.

Parapety wykonane z marmuru, ze względu na szeroką kolorystykę i niezwykłą strukturę kamienia będą zawsze ciekawą i nie banalną propozycją do naszego domostwa, nadadzą wnętrzom styl i elegancję, tworząc niepowtarzalne wrażenie estetyczne.