Domowe porady

Jak zapewnić sobie prywatność mieszkając na parterze?

Mieszkanie na parterze jest dla wielu osób pożądanym miejscem do zamieszkania ze względu na wiele zalet, jakie oferuje. To usytuowanie wiążę się często z niższą ceną zakupu, niższym czynszem, a w niektórych nieruchomościach także dostęp do ogródka lub duży taras. Nie bez znaczenia jest także brak konieczności czekania na windę, czy męczącego wchodzenia po schodach. Niedogodnością, która może zaburzać nasz komfort, jest odległość okien od przechodniów, którzy mają możliwość zaglądania do naszego mieszkania. Jak temu zaradzić?

Mieszkanie na parterze – jak zasłonić okna?

Kiedy mieszkamy na parterze, powinniśmy być przygotowani na to, że osoby przechodzące pod naszymi oknami, mają możliwość zajrzenia do środka. Nie oznacza to jednak, że jesteśmy skazani na ciekawskie spojrzenia sąsiadów i innych gapiów. Wystarczy, że zamontujesz rolety zewnętrzne Wrocław i będziesz znów cieszyć się prywatnością. Ważne, by dobrać odpowiednie rolety, które pozwolą zachować światło słoneczne, a jednocześnie będą skutecznie zasłaniać wnętrze mieszkania w dzień i w nocy. Chętnie wykorzystywane do tego celu są rolety wewnętrzne, ponieważ są one wykonywane z różnego rodzaju materiałów i użytkownik sam może dobrać stopień przyciemnienia. Co więcej, takie rozwiązanie może zachęcać ze względów ekonomicznych. Rolety wewnętrzne mają zwykle niską cenę i są proste w montażu, dlatego są dostępne niemal dla każdego. Ich minusem jest z kolei niska trwałość. Dotyczy to szczególnie egzemplarzy wykonanych z cienkich tkanin, które nie są dostosowane do intensywnej eksploatacji w pomieszczeniach takich, jak np. kuchnia.

Jakie rolety zewnętrzne wybrać do mieszkania?

Bez względu na to, jakie rolety zdecydujemy się wybrać – zewnętrzne, czy wewnętrzne, należy zwrócić uwagę kilka uniwersalnych czynników:

  • Sposób wykonania – powinien być dobrany ze względu na docelowe miejsce rolety.W zależności od tego, gdzie zamierzasz ją zamontować, powinieneś zwrócić uwagę na materiały konstrukcyjne. Np. rolety zewnętrzne są doskonałym rozwiązaniem, jeśli chcesz uniknąć uszkodzeń spowodowanych gradem. Istnieją także rolety o specjalnym przeznaczeniu, np. antywłamaniowe. Są one wyjątkowo trwałe, wzmocnione przez wieszaki, profile i prowadnice, a także zamki blokujące.
  • Sposób sterowania – jedna z kwestii, która powinna zaważyć na naszym ostatecznym wyborze. Można zdecydować się na urządzenia ręczne lub taśmę/wał korbowy. Wygodniejszym rozwiązaniem są rolety zewnętrzne automatyczne, wyposażone w silnik elektryczny. Sterowanie takimi roletami może być również połączone z oświetleniem
  • Materiał. W przypadku tkaniny największa uwaga powinna zostać skierowana na pancerz rolet. Jeśli zależy Ci na wytrzymałości, postaw na modele stalowe. Mniej trwałe, ale jednak powszechnie używane są modele aluminiowe, PCV oraz efektowne egzemplarze z drewna. Warto poddać weryfikacji również materiał izolacyjny. Należy sprawdzić, co będzie zabezpieczać roletę. W większości przypadków taką funkcję pełni pianka poliuretanowa.