Dom dla rodziny

Gaz ziemny czy płynny – co lepiej nadaje się do ogrzewania domu?

Osoby decydujące się na ogrzewanie domu gazem mają do wyboru dwie opcje: gaz ziemny lub gaz płynny. Często przy tej okazji pojawia się wiele dylematów, ponieważ wybór metody grzewczej ma ogromny wpływ zarówno na komfort lokatorów, jak i koszt utrzymania gospodarstwa domowego.

Ogrzewanie gazowe – dlaczego warto?

Ogrzewanie gazowe ma wiele zalet. Przede wszystkim jest bardzo wygodne i praktycznie bezobsługowe – bez względu na rodzaj wybranej instalacji. Idealnie wpisuje się w proekologiczne trendy. Gaz ziemny i płynny spalają się prawie w całości, nie wytwarzając przy tym szkodliwych dla środowiska substancji oraz innych zanieczyszczeń. Dzięki temu utrzymanie urządzeń grzewczych w należytym stanie przez długi czas nie jest żadnym problemem. Ciągłość dostaw paliwa zapewnia firma, z którą użytkownik podpisał umowę, co w praktyce jest sporym udogodnieniem.

Ogrzewanie gazem ziemnym – dla kogo?

Gaz ziemny jest dostarczany rurociągami, a to oznacza, że na danym terenie musi znajdować się odpowiednia infrastruktura. Właściciele posesji zlokalizowanych na zgazyfikowanych obszarach bardzo często wybierają ogrzewanie gazem ziemnym – koszty podłączenia źródła zasilania gazem stanowi wówczas jednorazowy koszt dla danego gospodarstwa domowego. Trzeba jednak pamiętać o pewnej ważnej sprawie – takiej mianowicie, że ceny gazu ziemnego są regulowane, w związku z czym użytkownicy muszą brać poprawkę na niespodziewane podwyżki. Zawarcie umowy z dostawcą nie gwarantuje zatem stałych stawek.

Ogrzewanie gazem płynnym – jakie daje korzyści?

Dla klientów firmy Amerigas bardzo istotną kwestią jest dostępność paliwa. Instalację zbiornikową da się założyć praktycznie wszędzie – obecność wspomnianej powyżej infrastruktury lub jej brak nie mają przy tym żadnego znaczenia. Wielkość posesji i poziom wód gruntowych to najważniejsze kryteria brane pod uwagę przez dostawców gazu płynnego takich jak Amerigas – opinie klientów to zresztą potwierdzają. Wymienione parametry odgrywają decydującą rolę przy wyborze rodzaju zbiornika. Modele naziemne nadają się na większe działki o wysokim poziomie wód gruntowych, a podziemne są przeznaczone raczej na mniejsze posesje zlokalizowane na terenach o niskim poziomie wód gruntowych.

Gaz płynny jest w wielu sytuacjach znakomitą alternatywą dla gazu ziemnego. Dodatkowym plusem tej metody grzewczej jest niezmienność stawek przez cały okres obowiązywania umowy. Ceny gazu płynnego nie są ustalane odgórnie – kształtują je dostawcy paliwa, a jak wiadomo, na tym rynku panuje niemała konkurencja.