Dom dla rodzinyMałe mieszkanie

Ogrzewanie elektryczne jako alternatywa dla ogrzewania gazowego

Energia elektryczna to sprawdzona metoda ogrzewania mieszkania. Mimo iż nie cieszy się ona tak dużą popularnością, jak inne paliwa, niewątpliwie posiada ono kilka ważnych zalet. Piece elektryczne nie są drogie, a ich obsługa nie wymaga dużego nakładu pracy. Są one więc znakomitym rozwiązaniem dla osób, które nie chcą lub nie mogą opalać domu paliwem stałym (np. węglem). Co jeszcze warto o nich wiedzieć?

Piec elektryczny – charakterystyka

Ogrzewanie elektryczne to ciekawa alternatywa gazowym, stałym lub ciekłym. Jego uruchomienie nie wymaga więc przygotowania opału. Co więcej, oznacza to również brak konieczności wydzielenia dodatkowej przestrzeni na składowanie paliwa lub zorganizowanie kotłowni. W dodatku jest to znakomita szansa dla osób, które nie chcą trafić czasu na organizowanie opału przed nadchodzącą zimą.

Piece elektryczne i ich rodzaje

Dostępne na rynku piece elektryczne można podzielić na kilka rodzajów. Wśród nich są zarówno małe i lekkie kotły, jak i modele nieco większych rozmiarów.

Piec elektryczny jednofunkcyjny

Służy do ogrzewania wody, która następnie trafia rurami do grzejników. Niestety urządzenia te nie umożliwiają podgrzania wody użytkowej.

Piec elektryczny dwufunkcyjny

To urządzenie wielofunkcyjne, które poza możliwością ogrzania mieszkania może jednocześnie podgrzać wodę użytkową. Ze względu na dodatkowy zasobnik, piec ten niestety posiada większy rozmiar. To z kolei sprawia, że piec ten dostępny jest jedynie w wersji stojącej. Z drugiej jednak strony nie wymaga ono konieczności wybudowania osobnego pomieszczenia.

Piec elektryczny akumulacyjny

To piec, który działa w 2 cyklach – ładowania, podczas którego przetwarza prąd w ciepło oraz rozładowywania, który rozpoczyna się po pełnym naładowaniu urządzenia. Bardzo ciekawa alternatywa dla osób, których piec pobiera prąd w 2 różnych taryfach.

Piec elektryczny – czy warto?

Ogrzewanie na prąd to bardzo ciekawa alternatywa dla innych paliw. Nie da się jednak ukryć, że metoda ta nie należy do najtańszych form ogrzewania. Za watogodzinę ciepła wytworzonego z paliwa stałego zapłaci się ok. 0,15 zł. Natomiast w przypadku energii elektrycznej koszt ten zwiększa się do 0,4 zł. Nie da się jednak ukryć, że ogrzewanie mieszkania prądem jest znacznie wygodniejsze. Piece elektryczne nie wymagają obsługi – działają samoczynnie. Ich wybór pozwala także na instalację ogrzewania podłogowego. Doskonałym rozwiązaniem jest montaż obu tych urządzeń oraz uruchamianie pieca elektrycznego w nocy, kiedy stawki za prąd są mniejsze.