Dom dla rodziny

Jak urządzić taras w ogrodzie?

Taras przy domu to idealna przestrzeń na spędzanie wolnego czasu. Stanowi genialną alternatywę dla balkonu, a jego funkcjonalność doceni każdy miłośnik natury. Jeśli chodzi Ci po głowie myśl o tarasie – zapraszamy do lektury, z której dowiesz się, co zrobić, aby stać się posiadaczem efektownego i komfortowego miejsca przy domu.

Taras i jego organizacja

Jeśli Twój taras ma być miejscem praktycznym, należy zadbać o jego odpowiednie wykończenie. Podstawą jest choćby wykonanie antypoślizgowej posadzki, dzięki której nie trzeba będzie obawiać się o korzystanie z niej podczas deszczu. Idealnie sprawdzają się więc takie materiały jak impregnowane drewno, odpowiednie płytki podłogowe, czy specjalna wykonana z tworzyw sztucznych deska tarasowa.

W zależności od tego, na jakiej wysokości znajduje się taras, warto przemyśleć kwestię ewentualnych barierek. Poza tymi, które rzeczywiście służą zabezpieczeniu, można postawić np. na wyższe donice, w których umieścimy piękne kwiaty lub podręczne zioła. Świetnym pomysłem są także pergole, dzięki którym można rzucić na taras odrobinę cienia, zyskując naturalną ozdobę dzięki pnącym łodygom.

Co warto mieć na swoim tarasie?

Urządzanie tarasu powinno obejmować jego umeblowanie, a to z kolei – zostać dostosowane do indywidualnych potrzeb mieszkańców i zaproszonych gości. Jeśli celem nadrzędnym jest relaks, na tarasie powinny zagościć wygodne, rozkładane, a najlepiej regulowane leżaki, które doskonale sprawdzą się podczas poobiedniej drzemki, czy w trakcie opalania. Mogą im towarzyszyć niewielki stoliczki balkonowe, na których umieścimy książkę lub napój, nawet gdy wokół nie ma za dużo miejsca. Propozycję dla siebie można znaleźć wśród estetycznych kolekcji rattanowych, nowoczesnych tworzyw sztucznych, a także ponadczasowego drewna. Spory wybór sprawia, że bez większego kłopotu można dopasować meble zarówno do budynku, jak i również otoczenia.

Miłośnicy ucztowania na powietrzu z pewnością zainteresują się takimi meblami jak krzesła i ławy, którymi mogą otoczyć swoje stoliczki balkonowe z pojemnymi blatami. Bez trudu pomieści się przy nich kilka osób, co stanie się fajnym pretekstem do przygotowania grilla lub przeniesienia weekendowego obiadu z jadalni na łono natury. Dla osób ceniących sobie ponad wszystko funkcjonalność powstały krzesła i stoliczki balkonowe składane, które można wygodnie wyciągać lub chować wedle uznania. Świetnie sprawdzają się także te meble, które zostały wzbogacone o pojemniki, w których można przechowywać poduszki i inne akcesoria poza sezonem.