Informacje

Jak wrócić do formy po zimie, czyli o trampolinie słów kilka

Wiosna sprzyja aktywności fizycznej na świeżym powietrzu. To idealny czas, by zadbać o kondycję i zrzucić nagromadzone przez zimę zbędne kilogramy. Jednym z przyjemniejszych sposobów na osiągnięcie wymarzonej sylwetki może okazać się skakanie na trampolinie, które nie tylko jest doskonałym treningiem cardio, ale także całkiem fajną formą rozrywki i spędzania wolnego czasu.

Skakanie na trampolinie – doskonała zabawa dla każdego

Skakanie na trampolinie to przede wszystkim świetna zabawa, którą uwielbiają nie tylko najmłodsi. Również dorośli, nawet jeśli początkowo mają opory, czerpią z tej formy aktywności mnóstwo uciechy. Podczas skakania wydzielają się endorfiny, które sprawiają, że poprawia nam się humor i jesteśmy naładowani pozytywną energią. Skakanie to zatem świetna forma relaksu, a także idealny sposób na odreagowanie ciężkiego dnia w pracy oraz redukcję napięcia i stresu. Efekty treningu odczuwalne są jeszcze przez długi czas po jego zakończeniu.

Skacz i chudnij!

Jeśli do tej pory walka o wymarzoną sylwetkę kojarzyła Ci się z morderczym treningiem, to czas zmienić nastawienie. Pomoże Ci w tym trampolina ogrodowa, dzięki której możesz gubić zbędne kilogramy w zaciszu własnego ogrodu, doskonale się przy tym bawiąc. Godzina skakania na trampolinie to nawet 800 spalonych kalorii! To więcej, niż spalamy w trakcie godzinnego joggingu czy jazdy na rowerze. Na efekty nie trzeba czekać długo, co dla większości osób stanowi dodatkową motywację i zachętę do dalszych ćwiczeń.

Idealny trening cardio

Utrata wagi i pięknie wyrzeźbiona sylwetka to niejedyne korzyści, płynące ze skakania na trampolinie. Tego rodzaju aktywność stanowi doskonały trening wytrzymałościowy, który wpływa na kondycję całego organizmu. Usprawnia pracę serca, poprawia krążenie krwi i zwiększa pojemność płuc, dzięki czemu poprawia wydolność i wytrzymałość organizmu. Zwiększa również wytrzymałość układu mięśniowo-szkieletowego oraz wpływa na elastyczność całego ciała. Pozwala przy tym poprawić koordynację ruchową oraz zdolności motoryczne.

Czy skakanie na trampolinie jest bezpieczne?

Jak każda aktywność fizyczna, skakanie na trampolinie niesie za sobą ryzyko kontuzji. Z tego względu niezwykle istotne jest przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i umiejętne użytkowanie sprzętu, zgodne z instrukcją producenta. Koniecznie trzeba pamiętać o odpowiednim stroju i porządnej rozgrzewce, która przygotuje nas do intensywnego wysiłku. Warto przy tym zaznaczyć, że trampolina ogrodowa przeznaczona jest do rekreacyjnego skakania i niekoniecznie nadaje się do wykonywania skomplikowanych akrobacji. Należy też pamiętać o przeciwwskazaniach do tego typu aktywności, którymi są mi.in. schorzenia kręgosłupa, niektóre choroby układu krążenia, ciąża i połóg, a także zaburzenia równowagi, które uniemożliwiają kontrolowanie położenia ciała podczas podskoków.

Skakanie na trampolinie to bezdyskusyjnie jeden z najprzyjemniejszych sposobów na odzyskanie formy po zimie i uzyskanie wymarzonej sylwetki.  Ale to również świetna forma spędzania czasu w gronie rodziny czy znajomych, która każdemu, niezależnie od wieku i formy fizycznej, poprawi humor i sprawi mnóstwo radości.