Jak i kiedy ocieplić ściany od wewnątrz? Użyj tych materiałów.
Ocieplenie budynków odgrywa ogromną rolę w cięciu kosztów ogrzewania. Nie ma najmniejszych wątpliwości co do tego, że warto w nie inwestować, bo koszty paliwa niezbędnego do ogrzewania budynków najprawdopodobniej będą już tylko rosły. Po serii podwyżek wciąż nie widać szansy na niższe ceny. Stąd też warto rozważyć ocieplenie ścian od wewnątrz. Kiedy warto rozważyć to rozwiązanie? Jak wykonać pracę? Jakich materiałów użyć?
Kiedy sprawdzi się ocieplenie ścian od wewnątrz?
Taki rodzaj ocieplenia wykonuje się stosunkowo rzadko, ale są sytuacje, w których jest on jedynym możliwym rozwiązaniem. Sprawdzi się on gdy:
– budynek jest objęty nadzorem konserwatora zabytków i ingerencja w jego elewację jest niewskazana,
– budynek ma ozdobną elewację, a ocieplenie od zewnątrz wiązałoby się z jej całkowitym zniszczeniem,
– budynek stoi na granicy działki, a sąsiad nie zgadza się na przeprowadzenie prac.
W każdym z tych wypadków ocieplenie od wewnątrz może być rozwiązaniem problemu, choć oczywiście będzie ono wiązało się też z pewnym zmniejszeniem powierzchni wewnętrznej pomieszczeń. Trzeba się z tym liczyć, choć oszczędności w kosztach ogrzewania powinny być dobrym wynagrodzeniem tej niedogodności.
Jakich materiałów użyć?
Do ocieplenia ścian od wewnątrz powinno się używać wysokiej jakości materiałów. Materiały o lepszych parametrach gwarantują większą wydajność izolacji. W przypadku stosowania ocieplenia warto zwracać uwagę przede wszystkim na materiały, które wyróżniają się wysoką ochroną przeciwpożarową oraz ochroną przed uszkodzeniami mechanicznymi. Ważna jest też paroprzepuszczalność. Jej brak lub zbyt niski współczynnik może wiązać się z tym, że na ścianach będzie pojawiała się pleśń i grzyb.
Do ocieplania stosuje się płyty z wełny:
– zwykłej,
– elewacyjnej (czyli o zaburzonym układzie włókien),
– lamelowej (czyli o uporządkowanych włóknach, które są ułożone w jednym kierunku),
– dwugęstościowej, które są złożone z warstw o dwóch różnych gęstościach włókien.
Takie płyty z wełny są szczególnie polecane do wykorzystania w budynkach, których ściany wykonano z materiałów o dużej porowatości np. betonu komórkowego, żużlobetonu i cegły poryzowanej. Oczywiście płyty następnie należy pokryć odpowiednią wyprawą tynkarską. Dobrze sprawdzi się do tego celu mineralna wyprawa o dowolnej grubości ziarna. Następnie można pokryć ją farbami silikonowymi, polikrzemianowymi lub krzemianowymi. Świetnie wyglądają, a do tego są trwałe i dostępne w wielu różnych kolorach.
Tak ocieplona ściana na pierwszy rzut oka nie będzie różniła się od innych ścian w budynku. Z pewnością jednak będzie ona zdecydowanie bardziej ciepła. Warto też zaznaczyć, że na takiej ścianie nie powinno się wieszać ciężkich przedmiotów oraz wbijać w nią długich kołków, które mogą uszkodzić strukturę płyty z wełny.