Informacje

Impregnacja kostki brukowej okiem eksperta.

Kostka brukowa jest już tak powszechna i daje tak wiele możliwości, że ciężko jest znaleźć miejsce gdzie jej nie spotkamy. Jej różnorodność i zróżnicowanie kolorów sprawia, że właściwie zadbana raz na kilka lat (dobra impregnacja pozwala cieszyć się spokojem kilka lat) wygląda ciągle jak nowa.

Różnica między profesjonalnym impregnatem a zwykłym, którego składniki zazwyczaj odparowują po jednym sezonie polega na tym, że profesjonalnie wykonana impregnacja kostki brukowej, niezależnie od warunków użytkowania – jest zabiegiem przynoszącym widoczne korzyści. Wysokiej jakości impregnat do kostki brukowej blokuje wnikanie rozpuszczonych przez opady zanieczyszczeń atmosferycznych, faktycznie hamuje i spowalnia porastanie mchów, redukuje występowanie białych wykwitów i plam, chroni przed plamami z olejów silnikowych i wzmacnia kolorystykę – dając efekt mokrej kostki.

Impregnat do kostki brukowej – na co zwrócić uwagę?

Dobry impregnat do kostki brukowej nie powinien tworzyć na powierzchni powłoki, ani żadnej warstwy, która będzie narażona na ścieranie (co jest powszechne w zwykłych impregnatach do kostki, których działanie trwa maksymalnie rok). Ułożona wokół budynków kostka nie jest użytkowana z takim samym natężeniem, zatem wydeptanie widocznej ścieżki prowadzącej np. do drzwi wejściowych jest tylko kwestią czasu. Powłokowe preparaty wpływają również na bezpieczeństwo użytkowania, pokryta warstwą impregnatu kostka brukowa staje się bardziej śliska. I jest to realnie odczuwalne.

Rozdaliśmy próbki 30 firmom zajmującym się renowacją kostki brukowej, impregnacją i układaniem kostki brukowej. Otrzymali zestaw 7 producentów impregnatu do kostki brukowej, czyszczenia kostki brukowej i usuwania plam z kostki brukowej. Z 30 firm z różnych regionów w Polsce i Słowacji 24 firmy na stałe zaopatrują się u nas w Dynasil St Bruk – impregnat do kostki brukowej i Dynsail St – czyszczenie kostki brukowej i trwa to od 2018 roku. W międzyczasie otrzymaliśmy dziesiątki zdjęć z porównaniami skutków i działania między tym impregnatem a innymi – “marketowymi”.

Był to jedyny impregnat, którego zawartość nie odparowywała – nie ulatniała się w okresie krótszym niż rok jak u innych. Jego działanie po zaimpregnowaniu kostki trwa znacznie (kilka lat) dłużej niż wykonanie tej samej czynności z użyciem zwykłych impregnatów do kostki brukowej. Dobry impregnat do kostki brukowej powinien chronić ją nie tylko przed wodą ale przede wszystkim przed zabrudzeniami z oleju, ptasich odchodów, gnijących liści czy rdzawych przebarwień.

Impregnowanie kostki brukowej pytania.

Najczęściej zadawane pytanie to po jakim czasie od ułożenia kostki można ją impregnować?

Najczęściej producenci kostki brukowej zalecają aby odczekać około 2 lat. Jest to bardzo ogólne zalecenie i jest związane z charakterystycznym dla betonowych materiałów pojawianiem się białych wykwitów. Jeżeli po ułożeniu kostka nie posiada białych nalotów lub są one niewielkie można wykonać impregnować kostkę brukową można zaraz po ułożeniu. Impregnacja będzie w takim przypadku chronić przed ewentualnym pojawieniem się wykwitów także w późniejszym czasie. Jeżeli kostka ma już wykwity, z impregnacją można poczekać. Jest to chwilowe zjawisko, które z upływem czasu samoczynnie zanika i średnio po dwóch latach po wykwitach nie powinno być większych śladów.

Więcej odpowiedzi na pytania można uzyskać kontaktując się z specjalistami tutaj.