Informacje

Jaką szafę narzędziową wybrać – rodzaje

Szafy narzędziowe służą przede wszystkim do przechowywania narzędzi. Jeśli zależy Ci na porządku, to szafa narzędziowa jest niezbędnym meblem! Szafy narzędziowe sprawdzą się zarówno w małym i domowym zapleczu, jak i rozbudowany warsztacie. Szafki narzędziowe, żeby służyły nam w odpowiedni sposób, muszą być dobrane bezpośrednio do naszych potrzeb. Jak wybrać szafy narzędziowe? Wybór nie jest prosty, ale warto brać pod uwagę kilka istotnych czynników.

Szafy narzędziowe do przechowywania narzędzi

Szafa narzędziowa to nie tylko niezbędny do przechowywania narzędzi mebel. Taki produkt może stanowić również ciekawy dodatek aranżacyjny do Twojego warsztatu. Oczywiście wiele osób może zupełnie nie przejmować się tym, jak wyglądają jego szafy narzędziowe. W przypadku, gdy przyjmujemy w swoim warsztacie gości, warto zadbać o każdy szczegół. Szafy narzędziowe powinny prezentować się schludnie i czysto, a także zapewniać bezpieczeństwo wszystkim przechowywanym w niej narzędziom.

Co bierze się pod uwagę, kupując tego typu meble warsztatowe? Dla wielu osób znaczenie będzie miał kolor, wielkość, a także rodzaj zamka. Inni z kolei skupią się wyłącznie na tym, czy szafa warsztatowa wyposażona jest w odpowiednią ilość półek, które zdolne będą pomieścić wszystkie niezbędne narzędzi z warsztatu.

Szafki narzędziowe – rodzaje

Szafa narzędziowa może być na kółkach lub stacjonarna. Zdarza się, że takie meble warsztatowe można również podwieszać. Czym charakteryzują się poszczególne rodzaje?

Szafa narzędziowa wisząca

Szafa narzędziowa wisząca powinna być odpowiednio lekka, a także mała. Szafki warsztatowe wiszące nie będą miały również dużej nośności, właśnie z uwagi na to, w jaki sposób jest montowana. Takie szafki szufladowe są co prawda płytkie, ale będą idealnym rozwiązaniem dla każdego, kto ceni sobie zachowanie porządku oraz możliwość posiadania łatwego dostępu do przechowywania niezbędnych narzędzi.

Szafa warsztatowa na kółkach

Kolejnym typem szafy, która posiada dodatkowo przestawne półki, jest meble na kółkach. Sprawdzi się on szczególnie w takich miejscach pracy, gdzie zawartość szaf może być potrzebna w różnych miejscach. Półki przestawne umożliwiają wyjmowanie oraz przenoszenie takich elementów z całą ich zawartością. Szafka warsztatowa na kółkach może spełniać funkcję dostawki do stołu w warsztacie wtedy, gdy meble te nie są zbyt wysokie. Szafki warsztatowe o większych rozmiarach będą oczywiście znacznie bardziej pojemne. Wbrew pozorom taka szafa o dużym rozmiarze może przechowywać także małe elementy – właśnie dzięki wspomnianym już półkom.

Szafa narzędziowa stojąca

Ostatnim typem szafy narzędziowej, którą można zakupić do przydomowego garażu bądź specjalistycznego warsztatu, jest szafa metalowa bez opcji przesuwania za pomocą kółek. Metalowa szafa może posiadać wyposażenie, lub nie – wszystko zależy od indywidualnej potrzeby każdego klienta. Jeśli zależy nam na stabilnym meblu, z którego będziemy mogli korzystać przez długi czas, to warto zainwestować właśnie w szafy narzędziowe stojące wykonane z metalu. Większość takich przedmiotów ma możliwość regulowania półek, co znacząco ułatwia z nich korzystanie.

Szafy narzędziowe – z czego mogą być wykonane?

Szafki narzędziowe zdecydowanie najczęściej wykonuje się z metalu, dzięki któremu meble warsztatowe są mocne, solidne, a także odporne na większość niekorzystnych czynników. Jakich jeszcze materiałów używa się do tworzenia szafek narzędziowych?

Szafka narzędziowa z aluminium

Szafki aluminiowe to meble lekkie, które są mobilne. Aluminium zapewnia trwałość, a przede wszystkim odporne na korozję. Zastosowanie aluminium obejmuje nie tylko szafy narzędziowe, ale również wiele innych mebli warsztatowych.

Szafy ze stali

Szafki narzędziowe z blachy stalowej to stosunkowo niedrogi produkt, który może być jednak podatny na korozję. Zakup tych przedmiotów musi być jednak poprzedzony sprawdzeniem, czy mebel został pomalowany proszkowo. Taka warstwa zapewni bowiem odporność na rdzę, dzięki czemu konstrukcja będzie mogła być użytkowana przez znacznie dłuższy czas.

Szafka narzędziowa: z wyposażeniem czy bez?

Funkcjonalność szafy narzędziowej ma kluczowe znaczenie dla każdego klienta. To, w jaki właściwie sposób będzie ją użytkował, zależy wyłącznie od niego. Jeśli szafki narzędziowe mają nam służyć do przechowywania większej ilości narzędzi, to zdecydowanie lepszym pomysłem będzie zakup takiego mebla, który zawiera półki, szuflady oraz inne elementy wpływające na bezpieczne przechowywanie narzędzi. Takie rozwiązanie sprawia, że każdy sprzęt oraz produkt ma swoje miejsce. Funkcjonalność takich mebli z wyposażeniem sprawia, że wybiera je coraz więcej osób.

Jakie meble do warsztatu?

Czy wiesz już, jaką szafkę narzędziową kupisz? Jeśli wybrałeś szafki metalowe bądź meble z innego tworzywa, to koniecznie dokup do nich wózek warsztatowy. To swego rodzaju niezabudowana szafa, która posiada przynajmniej dwie półki oraz niewielkiej wielkości szafki z narzędziami. Taki wózek narzędziowy bardzo często wyposażony jest również w uchwyt mocowany z jednej strony, dzięki czemu jego przemieszczenia jest banalnie wręcz proste.