Dom dla rodziny

Jakie zasłony do sypialni wybrać?

Dekoracja okien stanowi najczęściej ostatni etap urządzania pokoju – moment ten ma jednak kolosalne znaczenie z punktu widzenia całości aranżacji wnętrza. Za pomocą tekstyliów okiennych można dodatkowo zaakcentować dominujący styl lub – na zasadzie kontrastu – przełamać jego charakter. Zasłony do sypialni pełnią również istotną funkcję praktyczną. Wyjaśniamy, na czym dokładnie polega ich zadanie i jak dobrać zasłony do konkretnego pomieszczenia.

1. Zasłony do sypialni a ilość światła

2. Zasłony gotowe czy na wymiar?

3. Gładkie czy wzorzyste? Wygląd ma znaczenie

Dopasowując do sypialni zasłony, warto zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii. Ogromną rolę odgrywa styl dominujący we wnętrzu – zasłony do sypialni są takim samym elementem dekoracyjnym, jak każdy inny, dlatego trzeba zadbać, aby współgrał z całością wystroju. Duże znaczenie ma również metraż sypialni, wielkość i kształt okien, a także poziom nasłonecznienia wnętrza.

Zasłony do sypialni a ilość światła

Skupmy się w tym momencie zwłaszcza na tym ostatnim aspekcie. W zależności od tego, na którą stronę świata skierowane są okna, poziom nasłonecznienia wnętrza będzie różny. To jednak nie wszystko…

Aby dobrać odpowiednie zasłony, trzeba zastanowić się, czy w bezpośrednim sąsiedztwie znajdują się uliczne latarnie lub oświetlenie sąsiedniej posesji, które mogą zakłócać sen i wypoczynek. Jeśli chcesz zainwestować w dodatkowe osłony okienne, na przykład rolety, tkanina zawieszona w oknie może spełniać przede wszystkim funkcję dekoracyjną. W pozostałych przypadkach trzeba jednak skupić się na jej dodatkowych właściwościach.

Sklepy z zasłonami, na przykład tarino.pl, oferują kilka rodzajów zasłon, między innymi zasłony transparentne, zasłony półzaciemniające i zasłony zaciemniające. Jeśli nie zależy ci na zaciemnieniu sypialni, a chcesz wprowadzić do niej romantyzm i lekkość, możesz zdecydować się na prześwitujące modne zasłony. Bardzo efektownie prezentują się te wykonane z tiulu, szyfonu lub woalu. Aby powstrzymać nadmiar oświetlenia nocnego czy też słońca, zainwestuj natomiast w zasłony zaciemniające, na przykład welurowe. Dodatkowe nadadzą one wnętrzu przytulny klimat.

Zasłony gotowe czy na wymiar?

Kolejne pytanie, na które trzeba poszukać odpowiedzi, brzmi: czy zdecydować się na kupno zasłon gotowych czy na uszycie zasłon na wymiar. Tu trudno o jednoznaczną odpowiedź, gdyż zwolennicy jednego oraz drugiego rozwiązania mają konkretne argumenty na poparcie swojego stanowiska.

Warto natomiast zauważyć, że w przypadku okien o standardowych wymiarach gotowe zasłony sprawdzają się doskonale. Dodatkowe są tańsze od tych szytych na zamówienie i dostępne od zaraz. Bogaty asortyment sprawia, że bez trudu dobierzesz odpowiedni wariant zarówno do klimatycznej sypialni, jak i do salonu czy do pokoju dziecięcego. Zasłony gotowe wybierz także wtedy, gdy lubisz zmieniać aranżacje okienne, na przykład dopasowując je do pory roku lub po prostu zmieniając charakter aranżacji, oraz gdy szukasz swojego stylu.

Gładkie czy wzorzyste? Wygląd ma znaczenie

Zasłony do sypialni to także bogata gama kolorów i wzorów. Jak spośród nich wybrać najlepsze wykończenie oraz nadruk?

Wiele zależy od tego, jak prezentuje się całość wnętrza. Jeśli pokój urządzony jest w klimacie nowoczesnym lub minimalistycznym, dobrym pomysłem są długie zasłony w neutralnych barwach. W kontekście nowoczesnego wnętrza znakomicie prezentują się chociażby zasłony szare. Niektórzy decydują się jednak przełamać ten aranżacyjny spokój, wybierając jednokolorowe zasłony w energetycznych barwach lub tkaniny w geometryczne wzory.