Domowe porady

Jak dobrać kolor dywanika do łazienki?

Dywaniki łazienkowe to praktyczne dodatki, po które sięga wiele osób. Jednocześnie stanowią ciekawy element dekoracyjny, podkreślając charakter wnętrza. Jak dobrać kolor dywanika do łazienki? I czym kierować się przy jego zakupie?

Jak wybrać dywanik łazienkowy?

Łazienka to najbardziej zawilgocone pomieszczenie. Z tego względu jej aranżacja musi być przemyślana. Z kolei wszelkie dodatki należy dostosować do warunków, panujących w tym pomieszczeniu. Funkcjonalną dekoracją są dywaniki łazienkowe, które sprawdza się w walce z mokrą podłogą. Przy wyborze takiego dywanu, musisz zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Dywanik musi przede wszystkim:

  • chłonąć wilgoć — optymalne będą modele z włókien, które cechują się dużą chłonnością wody,
  • być antypoślizgowe — dywan powinien zapobiegać przesuwaniu się materiału podczas użytkowania. To bardzo ważne, ponieważ spod prysznica wychodzimy mokrzy, co sprzyja poślizgnięciu się, a w efekcie upadkowi,
  • być łatwy w czyszczeniu — mokry dywan to doskonałe siedlisko dla bakterii. Warto rozważyć zakup modelu, który bez problemu można prac w pralce. To znacznie ułatwi zachowanie dodatku w czystości,
  • cechować się miękkością — miękki, przyjemny w dotyku dywanik poprawi komfort.

Jaki kolor dywanika pasuje do łazienki?

Nie bez znaczenia jest kolor dywanika. Tym bardziej, jeżeli ma on pełnić również funkcję designerską. Jaki kolor wybrać? To zależy od wystroju Twojej łazienki. Masz tu dwa rozwiązania. Pierwsze z nich to wybór dodatku w tych samych odcieniach, co pozostałe. A drugi polega na dobraniu dywaniku w kontrastowej barwie, co z pewnością ożywi łazienkę i doda jej świeżości. Stosuje się także zasadę, która mówi o tym, że do jasnej łazienki wybiera się ciemne dywany, a do ciemnej — jasne.

Beże i brązy

Delikatne odcienie ziemi, czyli brązowe dywaniki łazienkowe to doskonały sposób na ocieplenie wnętrza oraz dodanie mu przytulności. Barwy te są uniwersalne i dobrze prezentują się niemal w każdym wnętrzu, bez względu na kolor ścian. Jeżeli łazienka jest utrzymana w jasnych stanach, to postaw na nieco ciemniejsze odcienie takie jak granat, ciemny brąz. I analogicznie, do ciemniejszych ścian dobierz dywaniki o jaśniejszej tonacji. W ten sposób uzyskasz wyjątkowo efektowny efekt kontrastu. Możesz pokusić się także o modele we wzory w tych barwach.

Błękit i granat

Popularnością cieszą się także dodatki w różnych odcieniach niebieskiego, począwszy od baby blue, aż po ciemny granat. Nie ma się co dziwić! Niebieski to wdzięczny kolor i wygląda fenomenalnie. Ponadto kojarzy się nad z morzem i wakacjami. Możesz pokusić się o dywanik w jednym odcieniu niebieskiego albo kilku. Pamiętaj, że ten kolor jest chłodny, dlatego warto ocieplić przestrzeń beżowymi dodatkami np. ręcznikami.

Czerwień

Jeżeli zależy Ci na tym, aby ożywić łazienkę, koniecznie postaw na dywaniki łazienkowe w mocnych barwach, takich jak czerwień. Taki akcent kolorystyczny najlepiej prezentuje się w minimalistycznych pomieszczeniach, utrzymanych w białej lub beżowej kolorystyce. Czerwień dobrze komponuje się również z granatem.