Informacje

Kiedy pompa do szamba z rozdrabniaczem jest niezbędna?

Chociaż dość często ludzie używają tych nazw tak, jakby oznaczały to samo urządzenie, w rzeczywistości istnieją dość znaczące różnice między zwykłą pompą do szamba a pompą do szamba z rozdrabniaczem. Oba rozwiązania są stosowane tam, gdzie potrzebna specjalistyczna pompa, dzięki której można wypompować ścieki. Jakie jednak są różnice między nimi i w jakiej sytuacji lepszym rozwiązaniem będzie pompa do szamba z rozdrabniaczem? Oto krótki artykuł na temat środowiska, w których powinny być używane pompy oraz kiedy i jaka pompa z rozdrabniaczem będzie najlepsza.

Czym różni się pompa do szamba z rozdrabniaczem od zwykłej pompy

Ogólnie rzecz biorąc, wszystkie pompy są w stanie poradzić sobie w pewnym stopniu z koniecznością transportu wraz z cieczą pewnej ilości ciał stałych. Zwykłe pompy do szamba są powszechnie używane w toaletach w piwnicy lub innych miejscach, które znajdują się poniżej poziomu, na którym znajduje się odprowadzenie kanalizacji. Pompa do szamba z rozdrabniaczem to zupełnie inne urządzenie, którego zastosowanie w takich warunkach byłoby całkowitym nieporozumieniem. Tylko niektóre pompy ściekowe to pompy rozdrabniające.

Ogólnie rzecz biorąc, pompy do ścieków, które nie są pompami rozdrabniającymi, mogą przenosić ciała stałe ścieków o średnicy do 5 cm, które można łatwo rozbić lub rozpuścić. Twardszy materiał spowoduje zatykanie się i znaczne zużycie pompy. Zwykła pompa ściekowa jest zwykle tańsza i pobiera mniej energii. Oznacza to również, że pompa nie jest w stanie przenieść ścieków do tak wysokiego punktu, jak pompa rozdrabniacza.

Każda pompa rozdrabniająca przeznaczona jest do zastosowania w transporcie ścieków i jej właściwa nazwa to pompa do szamba z rozdrabniaczem. Takie pompy są zawsze wyposażone w mechanizm tnący, który może rozdrabniać twardsze cząstki stałe na mniejsze kawałki, tworząc zawiesinę, która może łatwiej przechodzić przez rury. Z tego powodu pompy rozdrabniające potrzebują do swojej pracy znacznie większej mocy i są droższe. Z tego również powodu są częściej wykorzystywane w zastosowaniach instytucjonalnych i komercyjnych. Chociaż mogą poradzić sobie z twardszymi ciałami stałymi, nadal mogą ulec uszkodzeniu, dlatego ważne jest, aby w pierwszej kolejności przepompowywać tylko te przedmioty, które pochodzą z toalety. W wielu sytuacjach, w zależności od konfiguracji konkretnej pompy, do jednej pompy rozdrabniacza można podłączyć wiele toalet lub domów, rozkładając całkowity koszt pompy na całą grupę i obniżając koszt każdego podłączenia z osobna.

Jaka pompa do szamba z rozdrabniaczem do jakiego zastosowania

Istnieją dwa różne typy pomp rozdrabniających: pompy wyporowe (SPC) i pompy odśrodkowe. Wiele z nich jest wyposażonych w zbiornik magazynowy i system alarmowy, więc jeśli poziom odpadów wzrośnie powyżej określonego punktu z powodu awarii pompy rozdrabniacza, uruchomi się alarm lub zostanie przekazana wcześniej ustawiona informacja, aby można było podjąć właściwe działania. Poziom ścieków jest określany przez czujniki lub pływaki, chociaż w systemach z pływakami nagromadzenie tłuszczu na powierzchni może powodować niepotrzebne działanie pomp.

Dzięki zrozumieniu podstawowych różnic między pompami rozdrabniającymi a pompami do ścieków będziesz wiedział lepiej, na co zwrócić uwagę i dowiesz się, jaka pompa z rozdrabniaczem najlepiej sprawdzi się w Twojej konkretnej sytuacji.

Przewodnik kupującego pompę do szamba z rozdrabniaczem

Podobnie jak duże urządzenia do usuwania śmieci, pompy rozdrabniające rozdrabniają i tną na mniejsze cząstki zanieczyszczenia zawarte w ściekach domowych. Każda pompa do szamba z rozdrabniaczem posiada stalowe ostrze, które rozdrabnia większość ciał stałych na miazgę, aby zapobiec zablokowaniu. Pompy rozdrabniające mogą być również używane w sytuacjach, w których wymagane jest podnoszenie ścieków na duże wysokości i bardzo długich poziomych przebiegów tłocznych. Jeśli masz problemy z zapychaniem się pompy ściekowej, najprawdopodobniej pompa rozdrabniająca jest właśnie tym rodzajem urządzenia, jakiego potrzebujesz.

W większości typowych zastosowań mieszkaniowych wymagane jest zastosowanie w pełni automatycznej pompy, chyba że panel sterowania lub skrzynka sterująca zostały już wcześniej zamontowane. Zasadniczo automatyczne pompy z rozdrabniaczem są gotowe do zainstalowania „pod klucz”, natomiast rozdrabniacze ręczne wymagają do działania pewnego rodzaju mechanizmu przełączającego i panelu sterowania.

Jeśli wymieniasz zwykłą pompę do ścieków mieszkaniowych na pompę z rozdrabniaczem, najlepszym wyborem będzie model automatyczny. Taką pompę możne w prosty sposób wymienić i rozpocząć pracę. Jeśli wymieniasz komercyjną pompę do mielenia, powinieneś ustalić, czy Twój obecny system ma panel sterowania. Nieautomatyczne pompy rozdrabniacza są zwykle używane z systemami wyposażonymi w panel sterowania. Jeśli nie korzystasz z panelu sterowania, do uruchomienia pompy w razie potrzeby niezbędny będzie przełącznik pływakowy lub elektryczny przełącznik.

W przypadku właścicieli nieruchomości i hoteli, pompy z rozdrabniaczem zapewniają, że produkty higieniczne, żywność, zabawki lub inne różne materiały nie utkną w toaletach, zlewach i innych elementach wyposażenia. Niestety – większość osób wynajmujących pokój lub dom tak naprawdę nie bierze pod uwagę ani nie obchodzi, co spłukują, a pompa do szamba z rozdrabniaczem pomoże chronić Twoją inwestycję przed kosztownymi uszkodzeniami z biegiem czasu.