Pas nadrynnowy – ważny element orynnowania
Wiele osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z systemami rynnowymi jest zdania, że ich kluczowymi elementami są same rynny, jak również łączniki zapewniające ich utrzymywanie pod odpowiednim kątem niezależnie od warunków atmosferycznych i siły opadów.
Nie należy jednakże zapominać o tak zwanym pasie nadrynnowym, który to stanowi niezwykle istotny element nowoczesnych systemów orynnowania. Może być on stosowany tak na dachach płaskich jak i nachylonych pod określonym kątem, ale wielu ekspertów podkreśla także, że nadzwyczaj korzystnie sprawdza się on jako komponent wykończenia balkonów oraz tarasów. Jest to spowodowane nie tylko jego wysoką elastycznością, ale także jakością wykonania – szczególnie jeżeli zdecydujemy się na nabycie wyrobu renomowanej firmy. W takim przypadku możemy mieć niemalże stuprocentową pewność, iż wykonany zostanie on ze stali powlekanej odpornej na uszkodzenia mechaniczne oraz na niekorzystne warunki zewnętrzne, o które w naszym klimacie jak wiadomo nie jest trudno.
Element blacharski jakim jest pas nadrynnowy uznawany jest przez ekspertów z branży za niezwykle istotny element pokrycia dachowego, bowiem to właśnie dzięki niemu możliwe jest prawidłowe odprowadzanie do rynien półkolistych lub kwadratowych nadmiaru wody, topniejącego śniegu, czy też zanieczyszczeń organicznych gromadzących się przez okres kolejnych miesięcy na powierzchni dachu. Może on także służyć jako okapnik.
Co interesujące, pas nadrynnowy mocowany może być w sposób mechaniczny przy wykorzystaniu w tym celu kołków rozporowych dostosowanych do specyfiki produktu, jednakże w sytuacji, gdy mamy do czynienia z płaskim dachem bądź tarasem, nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykorzystać specjalny klej budowlany na bazie masy bitumicznej celem przytwierdzenia elementu będącego bohaterem naszego dzisiejszego wpisu do powierzchni. Pasy nadrynnowe łączy się w podobny sposób jak rynny tradycyjne a więc na tak zwaną zakładkę – wkładając jeden z komponentów w drugi i zapewniając ich odpowiednio mocne zazębianie się. Profesjonaliści ze znacznym doświadczeniem w branży informują także, że możliwe jest ułatwienie sobie montażu poprzez zastosowanie specjalnych łączników, które to w przypadku wysokiej jakości produktów dołączone są do zestawu wraz z produktem bazowym. W takim przypadku pomiędzy pasami należy zachować dylatację na poziomie około jednego centymetra, a następnie umieścić pomiędzy nimi zawczasu przygotowany łącznik i zaczepić do końcówek elementów systemu orynnowania. Wyrób taki zapewni, że nie będą się one przesuwały, a także nie odczepi się ani nie ulegnie deformacji, nawet w przypadku silnych opadów deszczu lub śniegu. Nie powinno więc dziwić, że jest to rozwiązanie coraz chętniej stosowane tak przez niedzielnych majsterkowiczów, jak i firmy specjalizujące się na co dzień w montażu rynien na dachach płaskich oraz skośnych. Mamy ogromną nadzieję, że przedstawione przez nas informacje dowiodą, jak istotnym elementem systemu jest pas nadrynnowy oraz pokażą, dlaczego nie jest dobrym rozwiązaniem traktowanie go po macoszemu podczas montażu poszczególnych rynien i komponentów je podtrzymujących.