Informacje

Kiedy przyda się ubezpieczenie mieszkania?

Z całą pewnością każdemu z nas zależy na tym, aby nasz dom, czy też mieszkanie było w pełni bezpieczne, ponieważ zazwyczaj znajduje się w nim cały dorobek naszego życia. Jeżeli nie chcemy zostać bez dachu nad głową wskutek nieprzewidzianych zdarzeń, czy też nie chcemy zostać pozbawieni dobytku, to wówczas koniecznie powinnismy zdecydować się na rozwiązanie, jakim jest ubezpieczenia mieszkania. Kiedy warto się na to zdecydować i jaki pakiet okaże się dla nas najlepszy?

Ubezpieczenie mieszkania – czy warto?

Nie ulega wątpliwości, że ubezpieczenie mieszkania, to naprawdę bardzo dobre rozwiązanie, jeżeli zależy nam na tym, aby zabezpieczyć zarówno naszą nieruchomość, jak również wszelkie ruchomości, jakie się w niej znajdują. Dzięki takiemu rozwiązaniu będziemy czuć się bezpiecznie, ponieważ będziemy mieć świadomość, że jeżeli dojdzie na przykład do kradzieży, to towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaci nam określoną w polisie sumę. Jeżeli zależy nam na tym, aby wybrać najlepszą dla siebie polisę, to więcej tutaj znajdziemy.

Na jaką sumę warto ubezpieczyć dom lub mieszkanie?

Warto wiedzieć o tym, że suma ubezpieczenia zawsze jest ustalana osobni dla murów, elementów stałych, ruchomości domowych, jak również ewentualnych ubezpieczeń dodatkowych. Trzeba mieć na uwadze, że suma ubezpieczenia to najwyższa kwota, jaką możemy uzyskać jeżeli dojdzie do szkody. Co za tym idzie, zawsze musimy dobierać ją bardzo ostrożnie, żeby w wypadku straty mieszkania, czy też domu, dostać za naszą nieruchomość odszkodowanie, które odpowiada jej rzeczywistej wartości. Zjawisko niedoszacowania, nazywane jest również niedoubezpieczeniem. Polega ono na tym, że ustalana jest przez nas zbyt niska suma ubezpieczenia, ponieważ chcemy płacić mniejszą składkę, czy też nie zdajemy sobie sprawę z tego, jaką wartość rynkową ma nasza nieruchomość, przez co możemy być naprawdę bardzo stratni. Oczywiście działa to też w drugą stronę, gdyż jeżeli przeszacujemy wartość nieruchomości, to w razie szkody ubezpieczyciel wypłaci nam kwotę realnej wartości mieszkania, czy też domu, a nie kwotę przez nas podaną. 

Na jaki okres zawiera się ubezpieczenie nieruchomości?

Polisa mieszkaniowa, zazwyczaj jest zawierana na okres roku, ale niekiedy możemy zdecydować się na to, aby wybrać pakiet 3 letni. Kiedy ubezpieczenie będzie dobiegało końca, to warto sprawdzić dokładnie jego warunki oraz urealnić sumę ubezpieczenia, jak również warto przemyśleć czy nie powinniśmy zdecydować się na ubezpieczenia dodatkowe, takie jak na przykład Assistance.