Dekoracje

Lampa podłogowa – na co zwracać uwagę przy zakupie?

Wybór lampy podłogowej to nie lada wyzwanie. Na rynku dostępnych jest bowiem mnóstwo modeli różniących się m.in. ceną, designem oraz materiałem. Znakomicie sprawdzają się one praktycznie we wszystkich pomieszczeniach, niemniej warto mieć na uwadze kilka istotnych kwestii.

Lampa podłogowa – przeznaczenie

Decydując się na zakup lampy podłogowej, trzeba zastanowić się, w jakim pomieszczeniu zostanie ona ustawiona. Do salonu najbardziej nadają się modele, które bez problemu oświetlą sofę lub fotel oraz stolik kawowy i biblioteczkę. Z kolei w sypialni najlepiej sprawdzi się model, który pomoże zbudować odprężającą atmosferę dzięki rozproszonemu światłu. W pokoju dziecięcym natomiast egzamin zdają lampy podłogowe z transparentnymi kloszami oraz z opcją kierowania światła w dowolną stronę. Lampę podłogową można również ustawić w łazience – blisko lustra, co da interesujące efekty i optycznie powiększy wnętrze.

Lampa podłogowa – jak wybierać?

Przy wyborze lampy podłogowej należy uwzględnić szereg ważnych przesłanek. Eksperci ze sklepu Centrum Światła przypominają o właściwej wysokości lampy, np. wysokie modele ustawia się przy fotelu czy sofie, a niższe przy telewizorze. Godne zainteresowania są lampy z dodatkowym wyposażeniem w postaci półki lub gazetnika – takie rozwiązanie z pewnością pokochają osoby, które lubią dużo czytać. Przydatna okazuje się również możliwość manewrowania kloszem oraz regulacji ramienia. Duże znaczenie ma też materiał, z jakiego lampa została wykonana. Przeważnie stosowane są: drewno, szkło, metal oraz rozmaite tkaniny. Co się natomiast tyczy stylistyki, to są modele klasyczne, loftowe, skandynawskie, glamour, retro itp.

Lampa podłogowa – pamiętaj o żarówce!

Lampa podłogowa może działać zarówno na tradycyjną żarówkę, jak i żarówkę LED. Bardziej opłaca się drugie z wymienionych rozwiązań. Żarówki LED są przede wszystkim energooszczędne i nie jest to jedyna ich zaleta. Występują w różnych wariantach, jeśli chodzi o barwę emitowanego światła. Ponadto są niezwykle wytrzymałe.