Domowe porady

Lampy wiszące i ich wpływ na aranżację mieszkania

Współcześnie, gdy coraz powszechniejszy staje się nowoczesny styl wprowadzany do domów i mieszkań, rosnącą popularnością cieszy się oświetlenie montowane bezpośrednio w sufitach. Tymczasem lampy wiszące, które szczególnie modne były już lata temu w klasycznym wystroju wnętrz, potrafią zdziałać cuda jeśli chodzi o atmosferę pomieszczeń. Jak z ich pomocą stworzyć przytulne i pełne elegancji miejsce do życia?

Lampy wiszące do salonu z wysokim sufitem

Mieszkania z wysoko osadzonymi sufitami od lat uchodziły za eleganckie i pełne klasy, a wizualnie zawsze wyglądają one na bardziej przestronne. Niemniej jednak mają one jedną wadę – dość trudno sprawić, aby wizualnie stały się one przytulne. Wysoki sufit niestety często jest dość chłodny w odbiorze. Dość prostym rozwiązaniem może być sufit podwieszany, na którym bezpośrednio umieści się oświetlenie o ciepłej barwie. Jeszcze łatwiejszym jednak wyjściem mogą być lampy wiszące, które jeśli dodatkowo będą się pięknie prezentowały i doskonale pasowały do wnętrza pomieszczenia, mogą nie tylko go ocieplić, ale i stanowić wspaniały dodatek aranżacyjny.

Gdy mowa o przytulnych pomieszczeniach, z pewnością warto zwrócić uwagę także na sypialnię. Jeśli sufit w całym mieszkaniu osadzony jest dość wysoko, to i w tym pokoju warto zwrócić szczególną uwagę na jego przytulność. Lampy wiszące mogą wizualnie obniżyć sufit, a jeśli dodatkowo będą one wzbogacone o klosz, który przyjemnie rozproszy światło, atmosfera w sypialni zdecydowanie stanie się cieplejsza i milsza dla wszystkich domowników.

Jak wybrać lampy wiszące, aby pasowały one do aranżacji wnętrza?

Przy wyborze oświetlenia warto zwrócić uwagę na aranżację całego mieszkania. Jeśli jest ono urządzone w nowoczesnym stylu, który cechuje się surowością i minimalizmem, z pewnością dobrym rozwiązaniem będą lampy wiszące, których klosze występują w prostych i geometrycznych kształtach. Żarówka, która daje żółte światło, wpłynie na ciepłą atmosferę mieszkania, zaś prosty kształt klosza świetnie wpasuje się w jego styl.

Zupełnie inaczej jest jednak w sytuacji, gdy mieszkanie stylizowane jest na klasyczny charakter. W nim nie brakuje ozdobnych elementów takich jak kolorowe poduszki na kanapach, dywany o wysokim włosiu, pełne barw serwetki na blatach kuchennych, czy bogato zdobione zasłony wiszące w salonie. W takich wnętrzach najlepiej jest wybrać lampy wiszące pełne zdobień. Może być to rzeźbiony klosz, czy eleganckie łańcuchy, na którym zwisa całe oświetlenie. Niezwykle ważne jest, aby ten element wyposażenia wnętrza pasował do całego jego charakteru – tylko wtedy styl zachowa swoją spójność i uniknie się efektu, w którym ma się wrażenie, że każda część wyposażenia pochodzi zupełnie z innej epoki.