Jak zarządzać inteligentnym domem? Przegląd aplikacji do sterowania Smart Home
Niegdyś odległa wizja fanów fantastyki, dzisiaj dla wielu osób codzienność. Inteligentne domy są wśród nas i nieustannie się rozwijają! Jeśli planujesz unowocześnić swoje gniazdko, to trafiłeś w dobre miejsce. W tym poradniku przyjrzymy się aplikacjom dostępnym na smartfon, dzięki którym zamienisz swój dom w Smart Home!
Czym właściwie jest inteligentny dom?
Smart home to inteligentny dom, który pozwala na zdalne kontrolowanie i automatyzację różnych funkcji w domostwie, takich jak oświetlenie, ogrzewanie, klimatyzacja, zabezpieczenia, zarządzanie energią i wiele innych. Jest to możliwe dzięki połączeniu różnych urządzeń i systemów za pośrednictwem sieci bezprzewodowej, a także za pomocą aplikacji mobilnych lub specjalnych paneli sterujących.
Smart home pozwala na zwiększenie komfortu, bezpieczeństwa i oszczędności energii w domu. Można na przykład zdalnie włączać i wyłączać światła, dostosowywać temperaturę, monitorować swój dom z dowolnego miejsca za pomocą kamery, włączać i wyłączać alarm itp. Teraz będąc poza swoim domem nie będzie problemem sprawdzić, czy odłączyłeś żelazko bądź czy nie zostawiłeś czajnika na gazie.
Co jest potrzebne, aby Smart Home działał prawidłowo?
Aby stworzyć inteligentny dom, potrzebne są przede wszystkim urządzenia typu smart np. inteligentne gniazdko, termostaty czy kamery. Do tego dochodzi system zarządzający, który pozwala na kontrolowanie tych urządzeń z jednego miejsca. Taką przestrzenią może być aplikacja na telefonie lub specjalny panel dotykowy.
Dodatkowo można wykorzystać asystenta głosowego, takiego jak Amazon Alexa czy Google Home. To bardzo wygodne rozwiązanie. Nie musisz przerywać wykonywanej czynności, aby wyłączyć światła w innym pomieszczeniu.
Smart Home – czy warto go mieć?
Zmodernizowanie domu wiąże się z pewnymi zmianami. Część urządzeń trzeba będzie wymienić, jeśli chcesz obsługiwać swoje gospodarstwo zdalnie. Ustawianie i połączenie wszystkich sprzętów z aplikacją zajmie też trochę czasu. Czy ostatecznie będzie warto?
Inteligentny dom ma wiele zalet. Przede wszystkim pozwala na łatwą i szybką kontrolę nad różnymi urządzeniami w mieszkaniu, co przekłada się na oszczędność czasu i energii. Automatyzacja procesów pozwala na lepsze dostosowanie warunków do indywidualnych potrzeb i preferencji, a także zwiększa poziom bezpieczeństwa.
Wykorzystanie asystenta głosowego umożliwi sterowanie urządzeniami bez konieczności dotykania ich, co jest szczególnie przydatne w sytuacjach, gdy jesteśmy zajęci lub gdy trudno nam się poruszać. Szykujesz właśnie wspaniałą kolację dla gości i chcesz zmienić poziom oświetlenia? Żaden problem. Po prostu wydaj odpowiednią komendę głosową.
Inteligentny dom pozwala ponadto na monitorowanie warunków w domu i na bieżąco reagowanie na nie, co przyczynia się do większego komfortu i wygody mieszkańców.
Zwiększ swoje bezpieczeństwo
Aplikacje z powodzeniem podłączysz do kamer znajdujących się w gospodarstwie. W kilka sekund sprawdzisz, co się dzieje w Twoim domu, czy też dookoła niego. Inteligentne czujniki ruchu mogą być ustawione w różnych pomieszczeniach, dzięki czemu będziesz wiedzieć, kto i kiedy przeszedł przez dane miejsce.
Dodatkowo otrzymasz stosowne powiadomienie na telefon. Inteligentny dom pozwala na automatyczne włączanie i wyłączanie oświetlenia, a to utrudnia dostęp potencjalnym intruzom.
Sprawdźmy, jakie są najbardziej popularne aplikacje do sterowania inteligentnym domem!
Teraz, kiedy już wiesz, jak działa Smart Home, rzućmy okiem na ogólnodostępne i w większości darmowe aplikacje, umożliwiające sterowanie inteligentnym domem. Oto, czym się różnią:
Google Home
To oprogramowanie firmy Google, która pozwala na zarządzanie inteligentnymi urządzeniami z użyciem komand głosowych kierowanych do asystenta głosowego Google Assistant. Można z niej kontrolować oświetlenie, termostat, kamery, a także odtwarzać muzykę i inne treści multimedialne.
Amazon Alexa
Aplikacja Amazon najczęściej kojarzona z asystentem głosowym Alexa. Można z niej kontrolować oświetlenie, termostat, kamery, a także odtwarzać muzykę i inne treści multimedialne. Popularność Alexy nieustannie rośnie, odkąd tylko została wydana.
IFTTT
Nieco różni się ona od omawianych poprzedników. Aplikacja umożliwia tworzenie tzw. „appletów”, czyli zestawów warunków i akcji. Jak to wygląda w praktyce? Wyobraź sobie na przykład, że oświetlenie włącza się samo po przyjściu do domu lub wysyła automatyczne powiadomienia na telefon, jeśli któryś z czujników wykryje w domu ruch.
Apple HomeKit
Na naszej liście nie mogło zabraknąć systemu firmy Apple. Tak jak w przypadku innych popularnych programów domem sterować będziesz z użyciem aplikacji Apple Home lub za pośrednictwem asystenta głosowego Siri. Dzięki nim zdalnie ustawisz temperaturę, ustawisz klimatyczne oświetlenie czy odtworzysz ulubiony album muzyczny.
Tuya
Mocną stroną tej aplikacji jest to, że obsłuży ona produkty różnych firm znajdujące się w Twoim domu. Działa na podobnej zasadzie, jak jej poprzednicy.
Smart Life
Z jej pomocą ustawisz odpowiedni nastrój, temperaturę, a także zasłonisz rolety czy nawodnisz ogród. Program pozwala także na automatyzację procesów, ustawianie scenariuszy i tworzenie powiadomień. Ma bardzo rozbudowaną personalizację.