Informacje

Montaż i serwis wentylacji na Śląsku

Budowa domu to konieczność współpracy z wieloma fachowcami, między innymi od wentylacji. To właśnie ta instalacja ma ogromny wpływ na cały komfort mieszkania, użytkowania praktycznie wszystkich pomieszczeń. Jakość powietrza, którym oddychamy ma również podstawowe znaczenie dla naszego życia.

Żyjemy w czasach, gdzie bardzo dużą uwagę przykłada się do prawidłowego realizowania wytycznych zawartych w projektach budowlanych. Coraz częściej stawiamy na rozwiązania proekologiczne, bezemisyjne, pozwalające na oszczędzanie energii, paliwa grzewczego, a tym samym pozwalające na zmniejszenie kosztów utrzymania domu.

Rozważając wybór projektu bardzo dużą uwagę należy również poświęcić temu, jak w naszym domu będzie wyglądała wentylacja. To właśnie ona jest niezwykle ważna i będzie sprawiała, że będziemy mogli cieszyć się we własnym domu swobodą i nie będziemy musieli borykać się z licznymi problemami zdrowotnymi oraz koniecznością szybkiego remontu. To, jakim powietrzem oddychamy ma ogromne znaczenie.

Czym jest wentylacja?

Wentylacja to proces, który polega na stałej, regularnej cyrkulacji powietrza oraz usuwaniu z wnętrza domu powietrza zanieczyszczonego, wilgotnego. Warto pamiętać, że nawet mimo stosowania najlepszych oczyszczaczy zarówno wietrzenie wnętrz, jak również system wentylacyjny, którego najwidoczniejszym elementem są kratki jest koniecznością. Dlaczego? Zanieczyszczone powietrze jest bardzo negatywne dla naszego zdrowia. 

Dlaczego wentylacja na Śląsku jest ważna? Warto pamiętać o kilku podstawowych kwestiach:- świeże powietrze to podstawa naszego życia,
– osoby cierpiące na różnego rodzaju alergie czy dolegliwości płucne szczególnie muszą zadbać o wentylację,
– sprawna wentylacja to bezpieczeństwo mieszkania,
– dopływ świeżego powietrza minimalizuje ryzyko wystąpienia pleśni,
– brak pleśni i wilgoci to lepsze zdrowie,
– brak pleśni i wilgoci to większy komfort noszenia ubrań, spania, korzystania z pościeli,
– dzięki odpowiedniej cyrkulacji nie będziemy mieli „wody w oknach”,
– zawilgocone powietrze trudno się nagrzewa.

Wentylacja, a rekuperacja

Aby w pełni wykorzystać potencjał wentylacji potrzebna jest przede wszystkim doświadczona firma, która zajmuje się montażem oraz serwisem instalacji. Tym zajmuje się przedsiębiorstwo https://www.ziterm.pl/

Jeżeli chcemy zrozumieć, jak dbać o jakość powietrza trzeba rozgraniczyć dwa pojęcia. Wentylacja naturalna – grawitacyjna działa w oparciu o różnicę temperatur oraz gęstość powietrza wewnątrz i na zewnątrz, a także wiatr. Cyrkulacja następuje naturalnie, całodobowo, nie wymaga instalacji elektrycznej. Musi być jednak bardzo dobrze zaplanowana, wiele zależy od drożności kanałów, rozkładu budynku i otoczenia domu. Niewątpliwym plusem jest to, że nie zepsuje się, gdyż nie ma elementów ruchomych.

Inaczej sprawa wygląda przy wentylacji mechanicznej (rekuperacji). Tu mamy do czynienia ze specjalnym urządzeniem (rekuperator), które działa zgodnie z naszymi oczekiwaniami i zapewnia cyrkulację powietrza, stały dostęp świeżego powietrza – dokładnie na takim poziomie, jak potrzebują tego domownicy. Taka wentylacja jest wykonywana w zastępstwie grawitacyjnej, nie wymaga montażu napowietrzników i nawiewników, dostarcza filtrowane powietrze, które szybko się nagrzewa. Odczujemy to więc również w rachunkach za ogrzewanie.

Dlaczego sprawna wentylacja jest ważna w miejscach, jak Śląsk?

Śląsk jest specyficznym regionem, kojarzonym głównie z kopalniami, bardzo silnym uprzemysłowieniem oraz niestety kiepską jakością powietrza. Dlatego tak ważne jest to, aby w domach montować wentylację, której jedną z zalet jest dostarczanie przefiltrowanego, zdrowszego powietrza. Jest to szczególnie ważne w sezonie od jesieni do wiosny, gdy oprócz tradycyjnych zanieczyszczeń mamy również do czynienia ze smogiem.

Filtry, które są elementem skutecznie działającej wentylacji zapobiegają przedostawaniu się do wnętrza domu kurzu, piachu, wszelkiego rodzaju owadów, ale również zarodników grzybów, dymu tytoniowego, sadzy czy pyłów. To przekłada się na lepsze zdrowie.