Domowe porady

Stół do gier – jak go zrobić?

Jeżeli naszym hobby są gry planszowe lub figurkowe, najważniejszym meblem w domu staje się stół. Jeżeli dysponujemy dużym stołem, mamy szczęście – na blacie mamy dość miejsca na wszystko, a napoje możemy postawić w bezpiecznej odległości od planszy czy innych elementów gry, które mogłyby zostać zalane. Jeśli jednak miejsca u nas mało, posiadane przez nas meble mogą nie spełniać potrzeb. Gra, której plansza wystaje poza krawędź stolika z wyzwania intelektualnego może przerodzić się w wyzwanie zręcznościowe. Jeżeli w domu jest małe dziecko, pies albo kot, łatwo będzie o strącenie planszy i zrujnowanie kilku godzi rozgrywki. A jeżeli gramy w grę figurkową, wizja naszych modeli spadających ze stołu i uderzających o podłogę przyprawia o dreszcze… W takiej sytuacji warto pomyśleć o stole lepiej dostosowanym do naszego hobby.

Własny stół

Rosnąca popularność gier planszowych i figurkowych sprawia, że na rynku pojawia się coraz więcej przeznaczonych do nich akcesoriów. Wśród nich są specjalne stoły, które mogą zaspokoić wymagania nawet najbardziej wymagającego gracza. Uchwyty na kubki, wysuwane szuflady na kostki i przybory, czasem nawet możliwość zainstalowania ekranu telewizora zamiast blatu, by wyświetlać na powierzchni stołu obrazy, na przykład mapę… Taki specjalistyczny stół do gier to jednak wydatek rzędu kilku, jeżeli wręcz nie kilkunastu tysięcy złotych. Jednak zamiast wydawać majątek na stół profesjonalny, warto wziąć sprawy we własne ręce i zbudować własne rozwiązanie! W Internecie dostępnych jest wiele tutoriali pokazujących jak skonstruować stół z desek. Jednak efekt końcowy będzie ciężki. Jeżeli chcemy, żeby stół do gier można było składać albo łatwo przestawiać, wybierzmy lżejsze materiały. Dobrze sprawdzi się na przykład płyta MDF 22mm, która jest sztywna i wytrzymała, ale lżejsza od konstrukcji z desek. Wierzch można pomalować, obić lub obkleić suknem. Do tego możemy dobrać przykręcane, metalowe nogi.

Nakładka na stół – świetna alternatywa do małych mieszkań

Jeżeli mamy bardzo mało miejsca, zamiast kupować lub budować specjalny stół do naszego hobby, najlepiej zdecydować się na nakładkę, którą możemy położyć na blacie już przez nas posiadanego stołu, aby powiększyć dostępną powierzchnię. Należy kupić płytę, na przykład MDF. Spodnią stronę warto zaopatrzyć w filcowe podkładki, tak, abyśmy nie obtarli naszych mebli. Wierzch można wykończyć dowolnie – pomalować, obkleić materiałem. Można również zostawić go w stanie niezmienionym – to nieszablonowe rozwiązanie pozwoli uzyskać ciekawy, surowy wygląd, który będzie atrakcyjnie kontrastował z kolorowymi planszami gier. Po skończonej rozgrywce naszą nakładkę można zdjąć i schować za szafę czy półkę z książkami, więc ilość miejsca, którą zajmie będzie minimalna. Płyta będzie dostatecznie ciężka, by po prostu położona na blacie stołu była stabilna. Jednak jeżeli chcemy mieć pewność, że ta konstrukcja będzie nie do ruszenia, zamontujmy po spodniej stronie listewki ograniczające możliwość przesuwania naszej nakładki po blacie stołu, robiąc je z kantówki. I tak oto w prosty sposób i za małe pieniądze rozwiązaliśmy problem z brakiem miejsca na gry!