Informacje

Wszystko, co warto wiedzieć o instalacji fotowoltaicznej

Idąc z duchem czasu i za postępem technologii wykorzystujemy coraz więcej energii zasilającej większość urządzeń w naszym otoczeniu. Niestety paliwa kopalne wyczerpują się i potrzebne są nowe rozwiązania. Powstaje coraz więcej projektów wykorzystania alternatywnych źródeł energii takich jak woda czy wiatr. Energia słoneczna ma olbrzymi potencjał. Przez ostatnie dziesięciolecia bada się i opracowuje coraz nowocześniejsze technologie do jej ujarzmienia. Aktualnie coraz częściej w krajobrazie naszego kraju pojawiają się kolektory słoneczne dające ciepło.

Fotowoltaika na naszych podwórkach

Wciąż rosnące ceny prądu powodują ciągłe rozszerzanie się możliwości systemów solarnych. Fotowoltaika to potężna gałąź przemysłu wykorzystująca proces przetwarzania darmowego promieniowania słonecznego na prąd płynący w naszych gniazdkach. Instalacje fotowoltaiczne zasilają gospodarstwa domowe, obiekty oddalone od sieci energetycznych oraz zamieszkane obszary rolne. Systemy pobierania energii ze słońca wykorzystywane są również do zasilania różnych urządzeń przenośnych, takich jak zegarki, lampy, parkometry i inne.

Ceny instalacji nie są niskie, lecz korzyści płynące w dłuższej perspektywie czasu ogromne. Na stronie APP Energy Fotowoltaika Kielce znajdziesz odpowiedź na pytanie, dlaczego fotowoltaika to dobra inwestycja. Montując takie urządzenie możemy zapewnić sobie przez wiele lat czysty i darmowy rodzaj dostarczanej do domu energii.

Jak działają panele fotowoltaiczne?

W zależności od rodzaju zamontowanych ogniw fotowoltaicznych panele słoneczne połyskują jasnoniebieskim, ciemnoniebieskim lub czarnym kolorem. To właśnie krystaliczna struktura krzemu wykorzystanego w produkcji ogniw odpowiada za barwę. Ogniwa łączą się w moduły by uzyskać efekt większej mocy, a następnie oprawiane są powłoką antyrefleksyjną, szybą hartowaną i aluminiową ramą. Prąd wytworzony w modułach przekazywany jest do falownika (inwertera), który przekształca go na prąd zmienny z parametrami zgodnymi z tymi w naszych gniazdkach. Taki panel montowany jest na konstrukcji wspierającej i stabilizującej instalację. Zamontowane na gruncie lub dachu i dobrze dopasowane elementy mogą sprawiać imponujące wrażenie.

Mała elektrownia, czyli działanie instalacji fotowoltaicznej

Zjawisko fotowoltaiczne, które pozwala na zamianę promieniowania na prąd stały to zasługa zastosowania w ogniwach krzemu, jako doskonałego półprzewodnika. W systemach fotowoltaicznych wykorzystuje się jego strukturę monokrystaliczną lub polikrystaliczną. Krzem polikrystaliczny ma nieuporządkowaną strukturę i więcej skaz. Ogniwa polikrystaliczne dają 14-18% sprawności, czyli realnego wytworzenia prądu z pobranej energii słonecznej, ale instalacja jest tańsza i łatwiejsza w montażu. Technologia monokrystaliczna to większa sprawność nawet do 22% oraz wyjątkowa trwałość, gdyż krzem w tym wypadku posiada silnie uporządkowaną strukturę. Jednakże produkcja takich ogniw jest bardziej skomplikowana i droższa.

Określenie zapotrzebowania i budżetu przeznaczonego na instalację pozwoli wybrać najlepsze rozwiązanie. Konstrukcja takiego urządzenia nie jest łatwa i należy skonsultować się ze specjalistami. Dobrze wybrana firma pomoże optymalnie dopasować system do indywidualnych potrzeb.

Fotowoltaika w starciu z pogodą

Pracownicy firmy APP Energy Kielce montujący panele

Montując dobrej jakości panele fotowoltaiczne można mieć gwarancję dostawy prądu przez wiele lat. Takie urządzenia doskonale znoszą skrajne temperatury, silne wiatry oraz opady deszczu, śniegu czy gradu. Trzeba się jednak liczyć, że dopływ prądu nie zawsze będzie taki sam i zależy od wielu uwarunkowań. Począwszy od ukształtowania terenu, strefy klimatycznej, ilości zachmurzenia i pory roku czasem trudne jest oszacowanie tak zwanego rocznego uzysku energii z 1 m2 modułu. Tym samym planując montaż paneli fotowoltaicznych musimy starannie podejść do obliczeń i prognozowania.

Jednak są też plusy tej zmienności. Działanie instalacji fotowoltaicznej nie zależy od temperatury tylko od światła. Może się zdarzyć, że zima, choć mroźna, będzie słoneczna i skumuluje energię pozyskaną latem. Jej nadmiar chętnie przyjmie sieć energetyczna. Do 80% wyprodukowanej przez nas energii możemy wykorzystać, jako zabezpieczenie na wypadek długotrwałego spadku w poborze prądu w okresach dużego zachmurzenia. Stworzono system upustów, który obowiązuje prosumentów wytwarzających prąd na własny użytek.

Przyszłość wyraźnie wskazuje na rozwój technologii fotowoltaicznej. Obserwując go można założyć, że to doskonałe rozwiązanie podyktowane względami tak ekonomicznymi, jak dobrem naszej planety.