Domowe porady

Najlepsza pralka w przystępnej cenie – na co zwrócić uwagę?

Awaria pralki generuje wiele trudnych i bardzo uciążliwych sytuacji. Przy dużej rodzinie pranie ręczne nie wchodzi w grę, a dobra pralka automatyczna to duży wydatek. Na rynku znajduje się jednak sporo modeli, które zapewnią wysoką skuteczność prania i jednocześnie nie rozbiją domowego budżetu. Jakie cechy powinna mieć najlepsza pralka w przystępnej cenie? Warto zwrócić uwagę na:

  • wydajność prania
  • zużycie prądu i wody
  • jakość wykonania 
  • inne parametry

Wydajność prania i liczba obrotów na minutę

Jeśli interesuje Cię najlepsza pralka w cenie do 1500 złotych lub nieco ponad ten pułap, nie możesz nastawiać się na super nowoczesny sprzęt. Jednak przy odrobinie dobrej woli i określeniu zapotrzebowania, znajdziesz odpowiednie urządzenia.

Największą uwagę trzeba zwrócić na skuteczność prania. Wpływ na to mają programy prania, a także ustawienia fabryczne. Jednak jest to niewymierna w żadnych parametrach zdolność do usuwania plam. Najczęściej na forach internetowych i wśród znajomych możesz znaleźć opinie o tym, czy urządzenie dobrze czyści zabrudzone ubrania.

Często w parametrach podawana jest maksymalna prędkość wirowania i prania. Może to mieć znaczenie dla wydajności, jednak kryterium nie powinno być wiążące. Duże pralki w trakcie prania wykonują nieco mniej obrotów niż te z małym bębnem. Nie oznacza to, że gorzej piorą. Z kolei prędkość wirowania może mieć wpływ na szybkość suszenia prania, jednak także jest to tylko jeden z czynników. 

Pralka automatyczna ekonomiczna – niskie zużycie energii i wody

Spore znaczenie dla skuteczności prania ma energooszczędność. Składa się na nią nie tylko niskie zużycie energii, ale także minimalne zużycie wody i środków do prania. Nie zawsze tania pralka ma dobre parametry energooszczędności. To może prowadzić do osiągania wysokich kosztów w czasie prania. Dlatego lepszym wyborem będzie energooszczędna pralka droższa nawet o kilkaset złotych od tańszej i pochodzącej z mniej ekonomicznej półki. Ekonomiczna pralka pozwala oszczędzić nawet do kilkudziesięciu złotych miesięcznie, dlatego różnica zwróci się w ciągu roku.

Jakość wykonania i opieka serwisowa 

Pralka to inwestycja przynajmniej na kilka lat. Najbardziej wytrzymałe pralki mogą wytrzymać nawet ponad dekadę, jeśli są odpowiednio serwisowane i pielęgnowane. Dlatego ranking pralek powinien uwzględnić dostęp do obsługi serwisowej i opinie o jakości wykonania.

Uznaje się, że pralka ładowana od przodu z reguły jest bardziej wytrzymała od ładowanej od góry. Jednak większe znaczenie ma renoma producenta. Nawet najlepsze pralki z wieloma opcjami pochodzące od nieznanych producentów są gorsze od prostych konstrukcji renomowanych firm. Nawet najlepsze pralki automatyczne się psują, dlatego przy zakupie sprawdź, czy w Twoim mieście funkcjonuje serwis urządzeń od tego producenta.

Pozostałe parametry prania

Wiele pralek jest wyposażonych w liczne funkcje, które nie zawsze są realnie wykorzystywane. Ciekawą propozycją jest funkcja prania parowego, jednak może ona znacznie podnieść cenę urządzenia. Tymczasem pranie parowe będzie skuteczne tylko przy określonych zabrudzeniach.

Lepiej zwróć uwagę na to, czy można prać w niskiej temperaturze, a pralka ma  pranie wstępne i inne potrzebne tryby pracy. Sprawdź, czy urządzenie dysponuje możliwością dołożenia prania już po rozpoczęciu procesu. Ważną funkcją będzie też ta, w której rozpoczęcie pracy można wstrzymać. Dzięki temu pranie rozpocznie się po Twoim wyjściu z domu lub w lepszej taryfie energetycznej.