Dom dla rodziny

Oświetlenie schodów – podpowiadamy jak dobrać lampy na klatkę schodową

Bardzo często podczas budowy czy remontu domu, oświetlenie schodów jest pomijane w początkowych planach i projektach. Nie wiadomo, dlaczego zostawiamy to na ostatnią chwilę, co jest niemałym błędem i niestety w wielu przypadkach, ostatecznie przysparza nam to dodatkowej pracy i dodatkowych kosztów. 

Projekt oświetlenia schodów powinien powstać na etapie tworzenia instalacji elektrycznej. Szczególnie, jeśli oprócz światła tradycyjnego na klatce schodowej planujemy punktowo oświetlać poszczególne stopnie schodów. Zaplanowanie oświetlenia w odpowiednim czasie pozwoli na jego szybki i bezbolesny montaż w późniejszych etapach prac. Ważne jest chociażby pozostawienie odpowiednich miejsc na przewody, do których później będzie można je schować. Tylko wtedy oświetlenie schodów będzie wyglądało estetycznie.

Warto też pamiętać o tym, że oświetlenie schodów powinno być nie tylko funkcjonalne i bezpieczne, ale też powinno ładnie wyglądać. Odpowiednio dobrane lampy mogą tworzyć dekorację wnętrza. Jest to ważne szczególnie wtedy, gdy schody są otwarte i wychodzą na przykład z salonu. Wtedy oglądać je będzie każdy, kto odwiedzi dom.

Dlaczego warto dobrze przemyśleć oświetlenie schodów?

Zastanów się, jak często remontujesz schody? Owszem, wystrój salonu czy sypialni zmieniasz co jakiś czas. Wystarczy kilka drobiazgów – poduszki, zasłony czy inne dodatki i wnętrze staje się zupełnie inne. Pomysły na zmianę schodów nie przychodzą tak często. Właśnie dlatego, już przy początkowym projekcie schodów, warto mocno zastanowić się nad ich funkcjonalnością i estetyką.

Rodzaje oświetlenia klatki schodowej

Można wyróżnić trzy główne rodzaje oświetlenia
1. Oświetlenie górne, w jego skład wchodzą lampy wiszące, plafony i kinkiety: https://ardant.pl/lampy-na-schody/kinkiety-ks/
2. Oświetlenie punktowe – punkty światła zamknięte w oprawach, najczęściej umieszczane w ścianach lub w stopniach schodów
3. Oświetlenie liniowe – taśmy świetlne, zazwyczaj ledowe. Umieszczane są wzdłuż stopni schodów lub pod poręczami.

Pierwszy rodzaj oświetlenia – górny sprawdza się w momentach, kiedy schody są często używane. Najczęściej wieczorami, kiedy dom tętni życiem. Dobre oświetlenie schodów jest wtedy ważne, ponieważ zapewnia bezpieczeństwo.

Dwa kolejne rodzaje oświetlenia sprawdzą się jako tzw. oświetlenie nocne, uruchamiane automatycznie sprawdzi się w nocy, kiedy potrzebne jest tylko delikatne światło do wskazania drogi.

Najlepszym sposobem na oświetlenie schodów jest połącznie dwóch rodzajów oświetlenia. To sprawi, że klatka schodowa zawsze będzie oświetlona odpowiednio do sytuacji.

Funkcjonalne i stylowe lampy na schody

Rodzaj światła jest ważny, ale nie zapominajmy o tym, że lampy powinny też dobrze wyglądać.

Ich wybór należy uzależnić od rodzaju schodów (otwarte lub zamknięte), od rodzaju wykończenia (szkło, drewno, beton itd.) oraz przede wszystkim od stylu mieszkania. Lampy na schodach powinny być pięknym uzupełnieniem wnętrza.

Drewniane schody w klasycznie urządzonym mieszkaniu można uzupełnić stylowym kinkietem z tradycyjnym abażurem. Najlepiej wybrać ciepłe światło, które uwydatni naturalny kolor drewna. Na takie schody polecamy kinkiet Lima, Stanford lub Keira. Osoby, do których nie przemawiają tekstylne abażury mogą wybrać modele wykonane ze szkła, np. Riva lub Roma.

Na schody w nowoczesnym mieszkaniu, wykończone w surowym, industrialnym stylu warto wybrać równie nowoczesny i surowy kinkiet (np. model: Irving, Vetro lub Diamond) lub lampę wiszącą w ostrych, geometrycznych kształtach (polecamy Tilo, Nighty Night lub Arigato II z dwoma źródłami światła, które można skierować w dwie strony schodów). Takie modele doskonale podkreślą charakter surowego wnętrza.

Wnętrza z klasycznymi schodami, wyłożonymi miękką wykładziną można uzupełnić dużymi, zdobionymi żyrandolami, które stworzą atmosferę luksusu i spokoju, dzięki równomiernie rzucanym promieniom światła. Do takiej aranżacji doskonale pasowałby model Laura, Kingston, Clara, a także Orta.

Co jeszcze warto wiedzieć o oświetleniu na schodach?

Na schody wybierz lampę z zamkniętym abażurem – daje delikatniejsze, rozproszone światło, które nie będzie raziło na żadnym poziomie schodów.

Pamiętaj, że światło na schodach powinno mieć możliwość włączenia i wyłączenia zarówno na górze, jak i na dole schodów.

Światło na schodach nie powinno być mocniejsze niż światło w pomieszczeniach, do których wchodzimy ze schodów.

Pamiętaj o tym, że tradycyjne lampy wymagają wymiany żarówek. Nie wieszaj ich w miejscach, gdzie późniejszy dostęp do nich będzie niemożliwy.

Na koniec jeszcze kilka zdjęć inspiracyjnych, jak piękne mogą być schody. To dowód na to, że warto pamiętać o nich przy projektowaniu wnętrza, odpowiednio zaaranżowane potrafią wyglądać naprawdę oszałamiająco.