Dom dla rodziny

Rolety czy żaluzje – co jest lepszym rozwiązaniem?

Osłony okienne to nie tylko element aranżacji pomieszczenia. Spełniają przynajmniej jeszcze jedną funkcję – chronią przed promieniami słonecznymi. Sporo osób chcąc dokonać wyboru, nie wiedzą, czy zdecydować się na rolety okienne, czy może żaluzje drewniane. Postaramy się rozwiązać dylemat i wskazać zalety i wady obu rozwiązań.

Nie da ukryć, że większość życia spędzamy w pomieszczeniach pod dachem. Światło dzienne jest dla naszego organizmu zbawieniem, ponieważ potrzebne jest do prawidłowego funkcjonowania. Nie zawsze jest ono jednak sprzymierzeńcem. Aby mieć maksymalny komfort przebywania w pomieszczeniu warto mieć kontrolę nad tym, ile promieni słonecznych wpada przez okno. Z pomocą przychodzą rolety i żaluzje. Jaki element będzie jednak lepszy?

Żaluzje drewniane, czy rolety materiałowe? Poznaj różnice

Nierzadko ze sobą mylone – żaluzje i rolety posiadają wiele różnic. Jedną z nich jest materiał wykonania. Rolety wewnętrzne wykonywane są z tkanin naturalnych lub mieszanek naturalno-syntetycznych. Żaluzje natomiast przede wszystkim powstają z aluminium, które dobrze odbija promienie słoneczne, lecz szybko się nagrzewa. Stąd, jeżeli wybór pada na stylowe żaluzje, np. rzymskie żaluzje, wybierane jest zazwyczaj drewno, czy tworzywa sztuczne (np. żaluzje plisowane), które lepiej sobie radzą z nagrzewaniem.

Dużym atutem, jakim wyróżniają się rolety zewnętrzne, czy wewnętrzne rolety Poznań jest fakt ich rozwijania i zwijania. Dzięki temu, jeżeli ich nie potrzebujemy, nie są w ogóle widoczne. Żaluzje natomiast składają się szeregu równoległych, połączonych ze sobą lameli, które montowane są w poprzek okna. Są ciągle widoczne i obracają się pod kątem 180 stopni, co umożliwia całkowite lub częściowe zasłonięcie.

Żaluzje spełniają swoją funkcję, ale co z estetyką?

Żaluzje widoczne były na oknach kilka dekad temu i przez lata dominowały na rynku. To jednak się zmieniło, głównie przez ich wątpliwą estetykę, która pozostawiała czasami wiele do życzenia. Ich miejsce zastąpiły barwne rolety, które występują w szerokiej gamie kolorów i mogą być tworzone na specjalne zamówienie klienta. Oprócz tego sam montaż rolet jest banalnie prosty.

To jednak nie oznacza, że żaluzje całkowicie odeszły do lamusa. Do tej pory często stosowane są w biurach, gdzie nadają nieco surowego i poważnego wyglądu. Dostępne są także wersje drewniane, które dobrze wpisują się w ramy nowoczesnych aranżacji.

Rolety – kiedy warto się na nie zdecydować?

Rolety sprawdzą się praktycznie w każdym wnętrzu. Mają mnóstwo zalet, którymi nie mogą pochwalić się żaluzje, czy tradycyjne zasłony. Jeżeli mieszkasz na terenie Warszawy to z pewnością rolety Warszawa, jest hasłem często wpisywanym przez Ciebie w wyszukiwarkę. Nic dziwnego, każdy chce trochę zastanowić się przed dokonaniem wyboru.

Na rynku znajdziesz kilkanaście rodzajów rolet w różnych cenach, rozmiarach i kolorach. Taka różnorodność sprawia, że możesz wybrać odpowiednie rozwiązanie dopasowane do indywidualnych potrzeb.